To VM-gull viser et landslag i form. Nå blir det nye tider for hopperne fremover.
Trondheim Tirsdag 4. mars kl. 12:05På en pressekonferanse i Granåsen tirsdag presenterte hoppsjef Jan-Erik Aalbu Adidas som ny sponsor for hopplandslaget sammen med utøverne Marius Lindvik og Anna Odine Strøm.
– Det er veldig hyggelig og vi er veldig stolte over at vi får på plass en merkevare som Adidas, sier Aalbu til VG.
– Det er en langsiktig og lang avtale som vil løfte oss på kort og lang sikt, fortsetter han.
Det er både godt utstyr og finansielle bidrag til norsk hoppsport, forklarer hoppsjefen.
Sponsoravtalen kommer etter flere år hvor hopplandslaget har stått i millioner i underskudd. Aalbu, som tok over etter Clas-Brede Bråthen i sommer, sa i høst til VG at «vi sparer ikke på kronen, vi sparer på øret».
Hoppsjef i NSF Hopp
– Hvordan er ståa nå?
– Ståa er veldig mye bedre enn da jeg startet i fjor sommer. Forrige sommer hadde Skiforbundet med skistyret godkjent et revidert budsjett som skulle være at vi skulle gå med et underskudd på syv millioner kroner. Det var det langt ifra sikkert vi klarte, det gjelder med de inntektene vi hadde fram til da.
Nå har landslaget klart å få inn flere partnere, og de har kontroll over kostnadene.
– Vi leverte på 6,5 millioner, som er 500.000 bedre enn det som var godkjent. Og nå har vi lagt et budsjett på 25,5 millioner for 2025, og der har vi sikre inntekter på alt. Så utsiktene fremover er mye bedre, men vi kan ikke sløse, sier Aalbu.
– Hvordan er arbeidet med sponsoravtaler?
– Det er krevende. Det er et tøft marked. Og så er det timing på det, som veldig mye annet. Så her er det bare å være på hugget. Og det følger jeg med på. Man må ikke lure på om jeg ikke utnytter situasjonen her heller, når vi gjør såpass bra som vi gjør det nå, sier Aalbu.
Bjørn Gulden og Adidas har fra før av gått inn som sponsor for Norges Friidrettsforbund. Friidrettsavtalen strekker seg over åtte år, og gjelder for utstyr.
Publisert: 04.03.25 kl. 12:04Oppdatert: 04.03.25 kl. 12:05