En knusende dom

3 months ago 39


Utbyggeren kjøpte denne tomten i Eidsvoll for å bygge tre eneboliger. Snart to og et halvt år senere har fortsatt ikke arbeidet begynt. Foto: Privat

Finanstilsynets tilsynsrapport er også en påminnelse for hele bransjen.

  • Ina Vedde-Fjærestad

Publisert: Publisert:

Nå nettopp

Dette er en kommentar

Kommentaren gir uttrykk for skribentens holdning.

Eiendomsmeglerkontoret Schala & Partners avdeling Nord får knusende kritikk av Finanstilsynet etter at det var med på å tilrettelegge er rekke intrikate avtaler mellom et eiendomsselskap og private tomteselgere.

Avtalene ga kundene «betydelig økonomisk risiko» og meglerkontoret brøt loven «grovt og gjentatt», ifølge Finanstilsynet.

Det er knusende for selskapet.

Men hele bransjen bør bite seg merke i innholdet.

Les også

Kraftig kritikk av Schala & Partners: Brøt loven gjentatte ganger

I Asker ønsket et ektepar å skille ut deler av tomten sin for å selge den, og ble kontaktet av en eiendomsmeglerfullmektig og salgsleder ved Schala & Partners avdeling nord. Fullmektigen, som ble avskiltet som eiendomsmegler av Finanstilsynet allerede i 2011, satte dem i kontakt med en mulig kjøper, et eiendomsselskap.

Ekteparet ble fortalt at eiendomsselskapet kunne bygge tre boliger på tomten og selge disse, men da måtte de umiddelbart overføre tomten til selskapet. Selv om det ikke er vanlig, ble partene enige om at ekteparet først skulle få betalt når boligene var solgt.

Men prosjektet strandet fordi entreprenøren som bygget på eiendommen ikke fikk betalt.

Les også

Frykter millioner kan gå tapt etter «super-deal» med utbygger

På Eidsvoll ønsket en søskenflokk på fire i 2022 å selge en boligtomt. Den samme avskiltede eiendomsmegleren hos Schala & Partners fikk oppdraget med å selge tomten, og han kontaktet det samme eiendomsselskapet som hadde fått oppdraget i Asker.

Eiendomsselskapet overtok tomten med plan om å bygge tre eneboliger. Søsknene skulle få betalt 2,5 millioner kroner og halvparten av overskuddet fra salget av boligene.

Fortsatt er det ikke bygget noe på tomten, og søsknene har ikke fått noen penger.

Les også

Hardt ut mot eiendomsselskap: – Ble fratatt tomten sin uten å få betalt

Ved flere tilfeller har selgere inngått avtaler med det samme eiendomsselskapet, etter å ha vært i kontakt med eiendomsmeglerfullmektigen fra Schala & Partners.

Det som går igjen er at de har blitt enig om å overføre eiendommen til selskapet, mot usikret pant i eiendommen, og få betaling senere.

Disse avtalene beskrives av Finanstilsynet som «uvanlig, klart ubalanserte». Det understrekes at avtalene «innebar en betydelig økonomisk risiko for selgerne».

I tillegg skriver tilsynet at Schala & Partners avdeling Nord har brutt en rekke andre plikter som et eiendomsmeglerkontor har.

E24 har gjennom flere artikler vist hvordan meglerfirmaet Schala & Partners har latt en avskiltet eiendomsmegler fortsette å kutte hjørner og skjule koblinger.

Får tilsynets konklusjon i dag noen følger?

Schala & Partner avdeling Nord ble lagt ned før jul og hverken eiendomsmeglerfullmektigen eller ansvarlig megler for kontoret jobber for selskapet lenger.

Tilsynets konklusjon er kanskje først og frem en oppstrammer og påminner om at det er stor forskjell mellom partene i denne bransjen.

Det å kjøpe eller selge bolig eller tomt er ikke noe man som privatperson gjør ofte.

Det er et stort oppdrag man gir eiendomsmegleren, og de aller fleste gjør også grundige undersøkelser når de velger hvem som skal få jobben.

I dette tilfellet var eiendomsmeglerfullmektigen en avskiltet eiendomsmegler, men man kan ikke forvente at hvermannsen vet hva det innebærer.

Ved kjøp og salg av eiendom og bolig, må man legge til grunn at eiendomsmegleren er til å stole på. Og ved kjøp og salg mellom privatpersoner og profesjonelle aktører, er det spesielt viktig at alt går riktig for seg.

Les også

Boligdrømmens bakside

Read Entire Article