En beklagelse er ikke nok

1 month ago 11


Naina Helén Jåma / VG

Det er ikke bare flaut når lederen i Rød Ungdom latterliggjør drapet på Charlie Kirk. Det er farlig.

    Torsdag 11. september kl. 11:28
    Bilde av JOEL YSTEBØ (23)JOEL YSTEBØ (23)

    Kristelig Folkeparti

    I går kveld la Rød Ungdom sin leder Amrit Kaur ut en video hvor hun latterliggjør drapet på samfunnsdebattant, ektemann og tobarnsfar, Charlie Kirk.

    Mens hun smiler, sier hun:

    «Å folkens! Charlie Kirk døde, folkens! Jeg synes det er så kjipt. Hva skjedde med demokratiet? Å nei».

    Kaurs hårreisende video treffer mange av oss personlig.

    Ved flere anledninger har jeg fått høre Kirk live. Det var ikke alle politiske syn Kirk hadde som jeg deler.

    Men jeg har blitt inspirert.

    Inspirert av hans evne til å nå unge hjerter, hans ekstraordinære debattferdigheter, men ikke minst vilje til å møte tøffe debatter med tydelighet og respekt.

    Ingen frykt å spore. Bare tro. Ingen hardhet. Bare klarhet.

    Internett har flommet over av latterliggjøring av drapet.

    Det er ikke bare flaut når Kaur og andre hiver seg med på denne retorikken, det er farlig.

     Kevin Lamarque / Reuters / NTBBLE DREPT: Charlie Kirk var en amerikansk aktivist og kommentator. Kirk ble skutt og drept under et offentlig arrangement ved Utah Valley University, og gjerningsmannen er fortsatt på frifot. En video viser det som kan være gjerningspersonen på et tak. Nå pågår det en intens jakt etter personen som skjøt og drepte Charlie Kirk. Foto: Kevin Lamarque / Reuters / NTB

    Og det viser at Rød Ungdom er ute av kontroll.

    Partier på ytterfløyene har et særlig ansvar for å dempe konspirasjonstenkning, voldsforsvar og hatretorikk.

    Når Rød Ungdom i stedet dyrker dette, svekkes Rødt sin troverdighet som et seriøst parti i norsk politikk.

    Et parti som nå til og med nå blir en del av Støre-regjeringens parlamentariske grunnlag.

    En beklagelse er ikke nok.

    Vi snakker ikke om enkeltstående glipper, men et mønster.

     Ole Berg-Rusten / NTBLEDER I RØD UNGDOM: Amrit Kaur. Foto: Ole Berg-Rusten / NTB

    En ungdomsleder som gang på gang viser total mangel på dømmekraft, og et moderparti som nekter å ta ansvar.

    Tidlig i valgkampen la Kaur ut en TikTok-video hvor hun hevder at Israel ikke burde eksistert.

    Et par uker senere uttalte Kaur i podkasten «Gutta» at hun også kunne ha meldt seg inn i terrororganisasjonen Hamas.

    Rødt-lederen, Marie Sneve Martinussen, ville ikke kommentere noen av sakene. Nå går hun heldigvis ut og tar avstand.

    Men: Rødt må bestemme seg.

    Vil de være et ansvarlig parti som bidrar i norsk offentlighet, eller vil de fortsette å gi dekning til et ungdomsparti som flørter med vold, ekstremisme og antidemokratiske tanker?

    Svaret bør være enkelt. Rødt bør nå bryte med eget ungdomsparti.

    Dette er en kronikk. Kronikken gir uttrykk for skribentens holdning. Du kan sende inn kronikker og debattinnlegg til debatt@vg.no. Unge meninger-prosjektet er finansiert med støtte av Stiftelsen Tinius. Les mer.
    Read Entire Article