Ekspertene måper etter 14-åringens sensasjonsløp: – Som de beste i verden

1 hour ago 4


– Det er enormt bra. Det er en sprinter på internasjonalt toppnivå i en alder av 14 år. Så det er rett og slett fascinerende og artig å være vitne til.

Det sier NRK-ekspert Vebjørn Rodal. Han er en av mange som har sett videoen som har tatt av på X.

For under et stevne i USA på lørdag, så løp 14 år gamle Melanie Doggett 100 meter på 11,01 sekunder. Det ble ikke målt vind under løpet.

Det er raskere enn den norske rekorden til Ezinne Okparaebo på 11,10 sekunder.

– Det er veldig imponerende uansett vindforhold, skriver Okparaebo til NRK.

– Dette er en hendelse som virkelig blir lagt merke til. Jeg er først og fremst imponert over hvor mye kraft det er i den 14 år gamle kroppen, og det er en enorm frekvens i løpingen hennes, sier Rodal.

Vebjørn Rodal

IMPONERT: NRK-ekspert Vebjørn Rodal.

Foto: Bent Lindsetmo / NRK Trondelag

– Dette er sjelden vare

Det er fortsatt et stykke ned til verdensrekorden på 100 meter på 10,49, satt av Florence Griffith-Joyner i 1988.

Men hadde Dogget klokket inn til 11,01 under VM-finalen i Tokyo i september, så ville hun endt på sjetteplass. Tiden ville også gjort at hun gikk videre fra semifinalen, foran Dina Asher-Smith sin tid på 11,02.

Den tidligere norske sprinteren John Ertzgaard, som også er far til to av Norges beste kvinnelige sprintere, er dypt imponert.

– Jeg ser jo også at hun har løpt på 22,80 på 200 meter, så dette er jo voksentider. Hun har jo tider som en Diamond League-løper. Som de beste i verden. Hun har en lys fremtid foran seg, sier Ertzgaard til NRK.

Han peker på at dette må være et resultat av ekstreme gener.

– For hun er jo veldig ung, og har ikke rukket å trene så veldig mye. Hun er ikke gammel nok til å være med i OL, men løper på tider som nesten kunne tatt henne til finale. Dette er sjelden vare, fortsetter Ertzgaard.

Ertzgaard

VERDENSKLASSE: Den tidligere norske storsprinteren, John Ertzgaard, er klar i sin tale.

Foto: Fredrik Hagen / NTB

Stor fallgruve

Ertzgaard har selv trent opp to av Norges nå fremste kvinnelige sprintere: Lakeri og Kaitesi Ertzgaard.

Han peker på at det venter noen utfordringer etter 14-åringens prestasjoner.

– Når du er 14 år og løper på disse tidene her, så begynner man å tenke at dette fort kan være en OL-mester i 2032. Skomerkene og agentene er på med en gang, sier Ertzgaard og fortsetter:

– Men det er mange som har falt fra fordi at forventningene har blitt for store. Så de som er rundt henne, foreldre og trenere, de må holde igjen nå, sier han.

cz
bk

SØSTRE: Kaitesi og Lakeri Ertzgaard.

Foto: Vidar Ruud og Paul Amundsen / NTB

Han understreker viktigheten av at apparatet rundt henne også er nødt til å begrense treningsmengden og tenke langsiktig.

– Faren er rett og slett at man går for tidlig inn med optimalisering. Hun er jo faktisk et barn ennå. Hun må få lov å dra på disse helgeturene med skolelaget og fortsatt ha gøy. Så jeg tror det er en del av utviklingen, som er veldig viktig.

De to er samstemte om at det er mye som må klaffe de neste årene dersom Doggett skal kunne bli den neste kvinnelige Usain Bolt.

– Hvor det ender, er vanskelig å si. Men for henne, som alle andre, så handler det om kontinuitet i arbeidet videre. Det blir viktig å være frisk og skadefri og få fortsette å gjøre det samme som har tatt henne dit, sier Rodal.

Publisert 25.04.2026, kl. 12.49

Read Entire Article