Samtidig peker en annen ekspert på at det er vanskelig å komme seg unna regelbrudd.

Onsdag slapp Netflix traileren for den kommende dokumentaren om prinsesse Märtha Louise og Durek Verrett. Du kan se de første bildene øverst i denne saken.
– Traileren et soleklart brudd på avtalen som de inngikk med kongehuset i november 2022, skriver kongehusekspert Trond Norén Isaksen i en SMS til VG.
I traileren sier Durek Verret at han ønsker seg et kongelig bryllup, fordi han skal bli kongelig. Også prinsesse Märtha nevner kongefamilien.
– Traileren synliggjør tilknytningen til kongehuset for alt den er verdt i en medieproduksjon gjennom bruk av prinsessetittel og bilder og omtale av medlemmer av kongehuset, skriver Isaksen.
Avtalen som Isaksen referer til ble inngått mellom Slottet og prinsesse Märtha og Durek Verrett i 2022.
Reglene, som er publisert på Slottets egne sider, innebærer at de ikke skal synliggjøre tilknytning til Kongehuset i:
- Sine egne sosiale mediekanaler
- Medieproduksjoner
- Tilknytning til annen kommersiell aktivitet
Det ble kjent allerede for over ett år siden at Netflix fotfulgte prinsesse Märtha Louise og Durek Verrett for å lage en dokumentar.
Filmskaperne har fulgt paret i nærmere to år – blant annet under bryllupsforberedelsene og den store dagen 31. august i fjor.
VG har bedt Slottet svare på kritikken. VG har også forsøkt å få en kommentar fra prinsessens manager, Carina Scheele Carlsen. Så langt har vi ikke fått noen kommentar.
– Prinsessens far er fortsatt kongen
VG har også vært i kontakt med kongehusekspert Ole-Jørgen Schulsrud-Hansen, som sier følgende:
– Trond Norén Isaksen har helt rett i de aspektene han påpeker rundt traileren, det å synliggjøre tilknytningen til kongehuset.
Kongehuskommentator for TV2.
Samtidig vedgår han at prinsessen alltid kommer til å bli forbundet med kongehuset.
– Nå har det seg slik at prinsessen er kongens datter. Det skal vanskelig gjøres da å komme seg rundt noen form for tilknytning til kongehuset. Prinsessens far er fortsatt kongen, og dermed er prinsessen en vandrende (og synlig) tilknytning til kongehuset.
Inngikk avtale
Debatten knyttet til Märthas prinsessetittel knyttet til kommersielle virksomheter strekker seg flere år tilbake i tid.
I 2019 gikk Slottet i dialog med Märtha Louise angående tittelbruken og næringsvirksomheten hennes. Prinsessen informerte så pressen om at hun ikke ønsker å bruke prinsessetittelen i kommersiell sammenheng.
Tre år senere, i 2022, frasa prinsesse Märtha Louise sine offisielle oppgaver for Kongehuset. Nyheten kom et halvt år etter at Märtha og Durek kunngjorde sin forlovelse.
Kongehuset kom også med nye regler for hvordan prinsesse Märtha Louise og Durek Verrett kan opptre i sosiale medier.
Paret ønsket dette fordi de ville tydeliggjøre skillet mellom egne aktiviteter og Kongehuset.
Likevel har avtalen blitt brutt flere ganger, noe også kongehusekspert Isaksen presiserer:
– Jeg har mistet tellingen. De ble jo brutt i brask og bram i forbindelse med bryllupet som ble solgt til «Hello!», sier han.
I fjor ble det igjen reaksjoner, etter at det ble kjent at Märtha og Durek hadde inngått en eksklusiv avtale med det britiske kjendisbladet Hello Magazine om dekning av deres bryllup i Geiranger..
Skal du se dokumentaren?aJabNeicGjerne, men har ikke Netflix!I forkant av bryllupet, gikk kongehusets medlemmer offentlig ut og uttalte at de hadde reservert seg fra å bli tatt bilder av Hello Magazine og Netflix.
Les også: Se første glimt fra Märtha og Dureks Netflix-dokumentar
Har du tips til oss?
Send oss informasjon, bilder eller video