Eide til Reuters: Caterpillar-krangelen nærmer seg avklaring

2 weeks ago 3


Uenigheten mellom USA og Norge om oljefondets utsalg fra bulldoserprodusenten Caterpillar går mot en løsning, sier utenriksminister Espen Barth Eide (Ap).

 Pontus Höök / NTBStatsminister Jonas Gahr Støre (t, v. Ap) og utenriksminister Espen Barth Eide (Ap) i FNs hovedforsamling i New York. Foto: Pontus Höök / NTB
Oppdatert torsdag 25. september kl. 13:11

Det kom voldsomme reaksjoner fra det amerikanske utenriksdepartementet og flere senatorer etter at oljefondet solgte seg ut fra den amerikanske anleggsmaskingiganten i august. Bakgrunnen er at Caterpillar produserer bulldosere som Israel bruker til å rive hus i Gaza.

Siden da har situasjonen tilsynelatende bedret seg, sier Eide.

– De har uttrykt sin misnøye med dette, og vi har deretter forklart at det ikke er noe regjeringen har med å gjøre sånn sett, sier han til Reuters.

– Jeg synes det ser ut som det avklarer den saken, legger han til.

Dette er saken om Oljefondets investeringer


Juli:
 FriFagbevegelse avslørte Oljefondets investeringer i Bet Shemesh Engines og andre israelske selskaper. Aftenposten fulgte opp, og debatten skjøt fart.

E24 og VG: Omtalte investeringer i Next Vision, som leverer dronekameraer til Israels forsvar. Aftenposten skrev at krigen på Gazastripen økte selskapets inntekter og utbytte.

Oljefondet bekreftet til VG og E24 bruk av israelske forvaltere, blant dem Meitav Dash, som eier store deler av Bet Shemesh. Avtalene er nå sagt opp.

E24: Knyttet fondets investeringer til den italienske våpengiganten Leonardo.

E24: Avslørte at fondet i juli stemte inn israelske forsvarstopper i Bet Shemesh-styret.

Aftenposten: Skrev at fondet i mai kastet ut Paz Retail & Energy, men beholdt eierskap i holdingselskaper knyttet til utestengte selskaper.

E24: Oljefondet solgte seg ut av 11 israelske selskaper, inkludert det omstridte Bet Shemesh Engines. Fondet har ikke solgt Next Vision-aksjene sine.

E24: Etikkrådet innrømmer at «det er forhold her som vi nok burde ha fanget opp».

Etter utsalget nøyde amerikansk UD seg med å si at de var «svært bekymret» over at oljefondet hadde solgt sine aksjer i Caterpillar.

De republikanske senatorene Lindsey Graham og Dave McCormick gikk imidlertid mye lenger og foreslo sanksjoner mot Norge – blant annet i form av visumnekt for oljefondets ledere og avgrensning av Norges adgang til amerikanske finansmarkeder.

Publisert: 25.09.25 kl. 13:09Oppdatert: 25.09.25 kl. 13:11
Read Entire Article