Durek Verrett har klaget ukebladet inn til PFU for publisering av et nakenbilde og overgrepsanklager. Se og Hør avviser brudd på god presseskikk.

Pressens Faglige Utvalg (PFU)Durek Verretts (50) klage mot Se og Hør.
behandler flere saker onsdag, deriblantVerrett mener ukebladet har brutt god presseskikk på flere punkter i Vær Varsom-plakaten (VVP)
, blant annet om opplysningskontroll, privatliv og forhåndsdømming.Punktene Durek Verrett mener Se og Hør har brutt:
3.2, om opplysningskontroll og kildebredde
4.1, om saklighet og omtanke
4.3, om privatliv
4.4, om dekning for vinkling
4.5, om forhåndsdømming
4.7, om identifisering
4.10 og 4.12, om bildebruk
4.14, om samtidig imøtegåelse
I klagen, som VG har sett, trekker Verrett via sin advokat frem to artikler i ukebladet som han reagerer på.
I en artikkel reagerer Verrett på publiseringen av et nakenbilde av ham som han hevder aldri tidligere har vært offentliggjort, og at det er tatt i en privat sammenheng. Bildet ble publisert på forsiden av en av Se og Hørs utgaver i fjor.
- Se og Hør fastholder at det er tatt av en navngitt fotograf og har vært publisert tidligere, og legger til at publiseringen inngår som «del av større journalistisk dekning av andre europeiske kongehus».
I en annen artikkel reagerer Verrett på at ukebladet har publisert overgrepspåstander mot ham uten godt nok kildegrunnlag.
- Se og Hør avviser brudd på god presseskikk og argumenterer for at artiklene har sterk offentlig interesse.
Verrett og prinsesse Märtha Louise (53) har tidligere uttalt seg til VG om overgrepsanklagen – og det de omtaler som en pågående svertekampanje mot Durek.
Se og Hørs sjefredaktør, Ulf André Andersen, uttalte den gang til VG at bladet har god dekning for sine påstander – og et «meget godt» kildegrunnlag.
Sjefredaktør i Se og Hør
Slå på mørk modus i artikler
Logg inn for å lese og kommentere - helt gratis!