Warning: session_start(): open(/home/nortodco/public_html/rss4/src/var/sessions/sess_ac2c478f0c3bbd2912288e450706b8d2, O_RDWR) failed: No space left on device (28) in /home/nortodco/public_html/rss4/src/bootstrap.php on line 59

Warning: session_start(): Failed to read session data: files (path: /home/nortodco/public_html/rss4/src/var/sessions) in /home/nortodco/public_html/rss4/src/bootstrap.php on line 59
DSA etter tilsyn på atomreaktoren i Halden: – Situasjonen på anlegget er alvorlig - NorwayToday

DSA etter tilsyn på atomreaktoren i Halden: – Situasjonen på anlegget er alvorlig

4 months ago 21


 Ole Berg-Rusten / NTBDirektoratet for strålevern og atomsikkerhet mener at situasjonen ved Haldenreaktoren er alvorlig. Foto: Ole Berg-Rusten / NTB

I januar ble det startet tilsyn på Haldenreaktoren etter at det ble oppdaget materialslitasje. DSA sier at det er avdekket flere brudd på regelverkene.

Onsdag 19. februar kl. 16:33

Direktoratet for strålevern og atomsikkerhet (DSA) åpnet i januar en tilsynssak etter at det ble oppdaget materialslitasje i et lager for brukt brensel ved atomanlegget i Halden.

– Hovedinntrykket er at situasjonen på anlegget er alvorlig, sier fungerende avdelingsdirektør i DSA Ingeborg Mork-Knutsen i en melding på deres nettsider.

Det er Institutt for energiteknikk (IFE) som drifter atomreaktoren i Halden. De skrev i en pressemelding i januar at det er vanskelig for IFE å slå fast hvor lenge slitasjen har pågått.

– Brudd på flere av regelverkene

Under tilsynet har DSA vurdert om sikkerheten er ivaretatt, hvordan IFE følger opp kontroll og vedlikehold, og IFEs beredskap for en hendelse eller ulykke ved våtlageret.

DSA har presentert funnene fra tilsynet for IFE, og disse vil nå danne grunnlag for avvik og anmerkninger i en tilsynsrapport. Tilsynsrapporten vil etter planen ferdigstilles innen utgangen av denne måneden, og DSA vil vurdere videre oppfølging etter dette.

– Tilsynet har avdekket at det er brudd på flere av regelverkene DSA forvalter og de kravene som er stilt i konsesjonen for atomanlegget, sier Mork-Knutsen.

DSA har også bedt IFE om å vurdere mulige tiltak ved anlegget for å styrke sikkerheten og vil fortsatt følge opp saken tett fremover.

Setter i gang utredning

IFE skriver på sine nettsider at de nå, i samarbeid med Norsk nukleær dekommisjonering, setter i gang en hendelsesutredning.

– Utredningen har som formål å få klarhet i spørsmål om blant annet årsak til at forholdene ikke ble oppdaget på et tidligere tidspunkt, skriver de.

Read Entire Article