Den 86 år gamle dronningen overrasket fremmøtte med både nytt hjelpemiddel og firbent følge.
Torsdag formiddag dukket danske dronning Margrethe opp på Fredensborg slott for å dele ut Prins Henrik-prisen, oppkalt etter hennes avdøde ektemann.
Dette er hennes første offisielle oppdrag etter to sykehusinnleggelser på rad, melder den danske avisen B.T.
Det som vakte oppsikt, var at dronningen ankom med en rullator – noe hun aldri tidligere har blitt sett offentlig med. Vanligvis bruker 86-åringen kun stokk for å holde balansen.
Nå har hun altså gjort som sin avdøde mor, dronning Ingrid, og tatt rullatoren i bruk.
Med på prisutdelingen var også dronningens trofaste dachs Tilia, som overrasket de fremmøtte gjestene.
I Norge har kong Harald (89) har brukt krykker som fast støtteapparat etter en operasjon i høyre kne i 2021.
Slottet har tidligere bekreftet at dette gir nødvendig avlastning, og han bruker krykkene for å kunne bevege seg trygt og ubesværet under offisielle oppdrag
To innleggelser på rad
For knapt to uker siden ble Margrethe skrevet ut fra Rigshospitalet. Der lå hun innlagt i fem dager etter behandling for en større blodansamling ved hoften, som følge av et tidligere fall.
Les også: Dronning Margrethe (86) er innlagt på sykehus
Bare noen dager før hadde hun vært innlagt i seks dager med hjertekramper. Da fikk hun utført en ballongutvidelse av kransårene.
Etter sykehusoppholdene ble dronningen sykmeldt og beordret til å ta det med ro. Hun måtte blant annet melde avbud til åpningen av den nye Storstrømsbroen, som er oppkalt etter henne. Der trådte kronprins Christian til i stedet og høstet stor ros fra flere kongehuseksperter, ifølge B.T.
Les også: Ny oppdatering om Dronning Margrethe
Margrethe ble Danmarks dronning i 1972 etter sin fars død.
Dronningen var 32 år da hun ble monark. Hun var da småbarnsmor til sine to sønner, prins Frederik (4) og prins Joachim (3).
Nyttårsaften 2023 kunngjorde dronningen at hun ville abdisere 14. januar 2024. Dette var 52 år etter hennes fars død.
Hun bærer fortsatt tittelen dronning.
Siden abdiseringen har Danmark hatt kong Frederik X som regjerende monark.
Les også: Dronning Margrethe er «tilbake på tronen»
Nyttårstalen kom som et sjokk for mange dansker. Det er ikke tradisjon for at monarker abdiserer i Danmark, slik det er i Nederland.
Se klipp fra talen her:

2 hours ago
6












English (US)