Plateselskapet hevder at teksten i «Not Like Us» er beskyttet av ytringsfriheten.
Mandag 17. mars kl. 20:59Drake saksøkte i januar sitt eget plateselskap Universal Music Group (UMG) for å ha promotert Kendrick Lamars Grammy-vinnende låt «Not Like Us».
Nå slår plateselskapet tilbake.
I et dokument levert til en føderal domstol i Manhattan mandag, hevder UMG at tekstene i «Not Like Us», som ifølge Drake stempler ham som pedofil, bare er «retorisk overdrivelse» og meninger beskyttet av den amerikanske grunnlovens første tillegg, melder Reuters.
UMG anklager også Drake for hykleri, ettersom rapperen i juni 2022 signerte en petisjon som kritiserte påtalemyndigheter for å bruke artisters verk mot dem i straffesaker.
– Drake hadde rett da og tar feil nå, sier UMG i dokumentet.
I låten «Not Like Us», som ble sluppet 4. mai i fjor, nevner Lamar Drake ved navn med teksten «Drake, I hear you like 'em young» og kaller ham og andre for «certified pedophiles».
Drake, hvis egentlige navn er Aubrey Drake Graham, hevder i søksmålet at låten har truet hans sikkerhet, ført til innbruddsforsøk i hjemmet hans og tvunget den kanadiske rapperen til å ta sin syv år gamle sønn ut av skolen og bort fra Toronto-området.
– Vi er sikre på at denne saken vil fortsette og avdekke UMGs lange historie med å sette sine artister i fare og misbruke dem, sier Drakes advokat Michael Gottlieb i en uttalelse.
«Not Like Us» vant Grammy-priser for årets innspilling og årets sang i februar, og toppet Billboard Hot 100-listen i flere uker.