Warning: session_start(): open(/home/nortodco/public_html/rss4/src/var/sessions/sess_b45f9fcdfbfbf4b83d005b3ea2d32cdb, O_RDWR) failed: No space left on device (28) in /home/nortodco/public_html/rss4/src/bootstrap.php on line 59

Warning: session_start(): Failed to read session data: files (path: /home/nortodco/public_html/rss4/src/var/sessions) in /home/nortodco/public_html/rss4/src/bootstrap.php on line 59
Donald Trump: – Utviklingen går i feil retning - NorwayToday

Donald Trump: – Utviklingen går i feil retning

2 hours ago 2


Onsdag ettermiddag, like før 13.25, landet presidentflyet Air Force One i Zürich i Sveits etter å ha blitt forsinket med flere timer etter teknisk trøbbel. En time senere er Trump fremme ved toppmøtet i Davos.

Det er fullsatt sal når USAs president Donald Trump er på plass i Europa for å tale til Verdens økonomiske forum.

Foto: MICHAEL BUHOLZER / EPA / NTB

– Jeg kommer til årets forum med fenomenale nyheter fra USA, åpner Trump talen.

Han sier at gårsdagen markerer ett år siden han ble innsatt som president for andre gang.

– Etter tolv måneder i Det hvite hus blomstrer økonomien vår. Veksten eksploderer, sier Trump til forsamlingen.

Det årlige toppmøte samler politikere, næringslivsledere og organisasjoner fra hele verden. Programmet består av mer enn 200 paneldebatter om temaer som AI, klima og sikkerhet.

 Markus Schreiber / AP / NTBAlpebyen Davos ligger i det Østlige Sveits og huser årlig Verdens økonomiske forum. Foto: Markus Schreiber / AP / NTB

Like etter å ha fortalt om den økonomiske veksten han og hans egen administrasjon har fått til, er Trump raskt ute med å fortelle Verdens økonomiske forum hvilket «mareritt» Joe Biden og hans periode var for amerikansk økonomi.

– Det var lav vekst, høye inflasjonstall. En oppskrift på feiling og nedgang, hevder Trump.

Han følger raskt opp:

– Men nå, etter ett år med min politikk, ser vi det komplett motsatte.

 Evan Vucci / AP / NTBUSAs president Donald Trump på talerstolen under Verdens økonomiske forum i Davos. Foto: Evan Vucci / AP / NTB

Trump sier at de amerikanske aksjene har opplevd 52 rekorder siden valget, noe som ifølge han har gitt folk flest bedre råd. 1,2 millioner amerikanere trenger ikke lenger å få matkuponger, hevder han.

– Folk har det veldig bra. De er veldig fornøyde med meg, sier presidenten.

Presidenten fortsetter, foran det stort sett dresskledde publikumet:

– For ett år siden, under ledelse av demokratene på ytre, venstre fløy var vi et dødt land. Nå er vi det «hotteste» landet i verden, sier Trump.

Hardt ut mot Europa

Samtidig gikk Trump hardt ut mot Europa, som han sier har fulgt en feilslått økonomisk kurs gjennom flere tiår. Han klandret «økte offentlige utgifter, ukontrollert masseinnvandring» og utflytting av industri som hovedårsakene til det han beskrev som en negativ utvikling.

– Mange steder i Europa er knapt til å kjenne igjen. Jeg elsker Europa og ønsker at Europa skal lykkes, men utviklingen går i feil retning, sier Trump.

– For å være helt ærlig blir store deler av verden ødelagt rett foran øynene våre. Lederne forstår ikke engang hva som skjer, og de som faktisk gjør det, foretar seg ingenting.

Presidenten avviste samtidig advarsler fra økonomer om at politikken hans ville føre til resesjon og høy inflasjon. Ifølge Trump har administrasjonens linje i stedet bidratt til en økonomisk omveltning USA ikke har sett på over 100 år.

Før møtet er det bekreftet at det vil foregå samtaler bak lukkede dører. Blant annet om USAs ønske om å ta over Grønland.

– Jeg tror vil vi finne en ordning som gjør at Nato blir fornøyd og at vi blir fornøyd. Men vi trenger kontroll for av sikkerhetsmessige grunner, sa Trump noen timer før avreisen til Davos.

Toppmøte startet på mandag, og Norge er representert blant annet med statsminister Jonas Gahr Støre, finansminister Jens Stoltenberg og oljefondssjef Nicolai Tangen.

– Jeg kommer til å være der samtidig som ham. Så får vi se hva hans dagsorden er, og hva min er. Men det kan godt hende, svarte Støre, da NTB tirsdag kveld spurte han om et mulig Trump-møte i Davos.

Før avreise fra USA har presidenten varslet at USA blir godt representert i Sveits – «av meg», skrev Trump i en melding i sosiale medier før avreise.

 Helge Mikalsen / VGStatsminister Jonas Gahr Støre (Ap) om bord på flyet til Davos onsdag formiddag. Foto: Helge Mikalsen / VG

Nato-sjef Mark Rutte har sagt at han jobber med Grønland-saken i kulissene, og at det ikke er mulig for ham å gjøre det i offentligheten.

Tidligere på onsdag, på scenen under Verdens økonomiske forum, sa Rutte at fokuset på Ukraina bør være den aller viktigste prioriteringen, og advarte mot å la spenningen rundt Grønland distrahere.

VGs kommentator Anders Giæver før Davos-møtet – se video:

Read Entire Article