Strateg mener Trumps kommentarer skremte investorer og bidro til ytterligere svekkelse av den amerikanske valutaen.
Publisert: Publisert:
For mindre enn 40 minutter siden
– Dollaren klarer seg bra, sa president Donald Trump, før den like etter svekket seg ytterligere tirsdag kveld.
Den amerikanske dollaren er nå ned 4,3 prosent mot den norske kronen siden nyttår. Én dollar koster nå 9,63 kroner, mot rundt 10,5 ved årsskiftet.
– Det har vært en viss svekkelse i dollaren siden nyttår. Særlig etter at Trump begynte å rasle med sablene mot EU, og i forbindelse med det som kalles «debasement tradedebasement tradeEn strategi der investorer bytter ut valuta som de tror vil miste verdi, som den amerikanske dollaren, med andre eiendeler som gull eller valutaer fra fremvoksende markeder.», sier Sparebank1 Markets-strateg Dane Cekov.
Les på E24+
Reddet av gull og sølv: – Ser fortsatt billig ut
Strategen viser til den økte populariteten til gull, sølv, andre edle metaller og valutaer i fremvoksende markederfremvoksende markederFremvoksende markeder inkluderer Kina, India, Sør-Korea, Taiwan og Brasil. Det er en samlebetegnelse på en rekke økonomier i utvikling, utenfor de tradisjonelt dominerende finansmarkedene i USA, Europa og steder som Japan., inkludert Kina, versus den amerikanske dollaren.
Cekov tror Trumps kommentarer sannsynligvis skremte investorer som trodde dollarsvekkelsen var nær slutten.
– Så kommer Trump og sier at nei, nei – dollaren er bra, og han er ikke bekymret. Da tror jeg at en del investorer og spekulanter har tenkt at dette kan fortsette, sier strategen.
Mer svekkelse kan komme
Men strategen tror tempoet kan avta.
– Jeg tror at mesteparten av dollarsvekkelsen allerede har utspilt seg på kort sikt. For at svekkelsen skal få mer medvind, må det komme svakere data fra USA eller nye negative signaler fra Trump-administrasjonen, sier han.
Dane Cekov
Sparebank1 Markets-strateg
Cekov mener den neste etappen med svekkelser vil trolig ta mer tid, ettersom mange pensjonsfond gjennom fjoråret har økt sikringsgraden mot dollar.
– Det betyr at neste fase av en eventuell dollarsvekkelse må komme gjennom økt diversifisering av investeringer, eller en større omvekting mot andre typer aktiva, sier strategen.
Han peker på at valutaene i fremvoksende markeder allerede har styrket seg betydelig gjennom fjoråret.
– Ser man på brede indekser, var dollaren faktisk blant dem som gjorde det svakest både gjennom fjoråret og inn i inneværende år, mens emerging markets-valutaene har gjort det svært bra, sier Cekov.
Han mener at hvis denne trenden fortsetter, kan også norske kroner dra nytte av økt fokus på diversifisering bort fra dollar.
Offer for politikken
– Dollaren har vært hovedofferet for Trump sin politikk, sier Cekov.
Strategen peker på at det fortsatt går bra for aksjemarkedene og obligasjonsmarkedet, men at aktørene i valutamarkedet har fått merke presidentens handlinger.
– Trump har på mange måter klart å gjennomføre en del av de dårlige tiltakene for amerikansk økonomi og for dollaren før han har klart å gjennomføre noen gode tiltak for økonomien, som for eksempel skattelettelser, sier Cekov.
Han forklarer at dollaren nådde toppnivå i starten av fjoråret, men har svekket seg siden da. Særlig etter at Trump ble gjenvalgt, har investorene blitt bekymret.
– Gjennom fjoråret har jo dollaren svekket seg i all hovedsak fordi investorene i økt grad fryktet at dollaren skulle svekke seg. Så det ble litt av en selvoppfyllende profeti, sier Cekov.

1 day ago
4








English (US)