Studenter som jobber ved siden av studiene bør ikke straffes for det.
Leder Vestland Unge Høyre
NRK meldte tidligere i år at stadig flere studenter mister hele eller deler av stipendet sitt.
Årsaken? De jobber ved siden av studiene.
Lånekassen opererer i dag med en inntektsgrense på 224 000 kroner.
Tjener du mer enn det i løpet av året, mister du deler av eller hele stipendet ditt.
Dette betyr i praksis at studenter straffes for å være arbeidsomme, bidra til samfunnet og skaffe seg verdifull arbeidserfaring.
I stedet for å bli støttet i å skaffe seg relevant erfaring og økonomisk uavhengighet, får de en økonomisk straff som gjør det vanskeligere å klare både studier og livsopphold.
Norsk studentorganisasjon (NSO) mener økt studiestøtte er løsningen på studenters økonomiske utfordringer.
Der tar de feil – det er ikke der skoen trykker.
Problemet med dagens ordning er inntektsgrensen.
Den hindrer studenter i å jobbe mer uten å miste stipendet sitt.
Vi må gjøre det mulig for studenter å kombinere studie og jobb uten at det går på bekostning av deres økonomiske sikkerhet.
Hva synes du om inntektsgrensen?aBør droppesbBehold denHvis studenter har lyst til å ha deltidsjobb ved siden av studiet, bør de ikke bli straffet for det.
Å kombinere studier med jobb gir ikke bare relevant erfaring, men gir også et nødvendig avbrekk fra eksamenslesing og gjør studentene bedre rustet for arbeidslivet.
For mange studenter er deltidsjobben ikke et valg, men en nødvendighet.
Når leiekontrakten skal betales og matbudsjettet sprenges, er det å jobbe ved siden av studiene ofte eneste løsning.
Den eksisterende ordningen gjør det vanskelig for studenter å klare seg økonomisk uten at det går ut over studiene. Dette er ikke bærekraftig på lang sikt.
I Norge skal det alltid lønne seg å jobbe, uansett om man er student eller ikke.