Foto: Lars Kristian Steen
Til tross for flere forsøk, får ikke Julie Strømsvåg seg til å like øl. Men skal du servere henne det beste hun vet, er det nok enklere enn du tror.
Julie Strømsvåg spiser gjerne kake hver dag på jobb. Det var faktisk et av høydepunktene ved å lede «Bakemesterskapet», forteller hun.
– Det var og er en eneste stor nydelig glede, en fest å få være med på. Tenk å få leke på jobb, og spise kake hver dag. Og ikke minst være sammen med folk med skills som bruker hele seg for å lykkes med det som er lidenskapen deres, mens de blir filmet 12 timer i strekk hver dag. Kudos!
Men baker hun selv, da?
– Jeg er ingen baker, det må jeg bare innrømme. Jeg har bakt ei kake og to, men det er jammen ikke ofte. Jeg smeller sammen brød for latsabber med ujevne mellomrom, og det kan knapt kalles å bake.
– Og så lager jeg biscotti med deilig krydder og amaretto hver jul, legger hun til.
– Det hørtes veldig godt ut. Hva er det beste du vet?
– Det enkle er ofte det beste. Får jeg er skikkelig deilig ferskt brød og smør, er jeg lykkelig.
– Enkel gjest! Hva er din favorittfrokost?
– Avocadotoast eller Eggs Benedict er aldri feil.
– Nei, feil blir det feil å kalle det. Hva er din favorittmiddag?
– Mammas svinesteik på julaften, aller mest sausen hun lager. Hun gjør et eller annet magisk med den brunsausen som jeg ikke klarer å gjenskape.
– Nå ble jeg nysgjerrig! Hva er favorittdesserten din?
– Pistasjis og tiramisu - hvis den blir laget riktig.
– En viktig forutsetning. Hva er din favorittkake?
– Pavlova er alltid en vinner. Sprø utenpå, seig inni. Masse bær på. Nam!
– Det er så sant. Hva er det beste du kan få servert?
– Tror faktisk det er chunky guacamole og tortillachips, sånn skikkelige greier. Servert i svær morter.
– Det er aldri feil, det heller. Hva foretrekker du å lage selv?
– Egentlig ikke noe.. Eller, barnematen har jeg alltid laget sjøl. Fra bunnen. Skikkelig,
næringsrik mat.
– Det er jo slettes ikke verst! Hva spiser du når du er hjemme alene?
– Jeg går ofte for pai fra frysedisken med salat til. Men det viktigste, om jeg får en kveld alene, er mye nok godteri.
– Mengde er avgjørende, ja. Hva drikker du helst til maten?
– Det er en eller annen brusvariant, eller cider. Noe friskt som bobler og bruser.
– Hva spiser du aldri?
– Lever. Eller forresten, jeg spiser jo leverpostei. Men lever til middag; blurk!
– Rett og slett blurk på den, ja. Hva drikker du aldri?
– Jeg har øvd og øvd, men får ikke til å like øl. Radler er godt.
– Innsatsen kan ingen ta deg på. Hvilket kjøkkenredskap klarer du deg ikke uten?
– Kniv og skjærefjøl.
– To gamle travere. Har du et matlagingshack?
– Du kommer langt med salt og syre, tenker jeg. Og å bruke et eggeskall til å fiske opp små eggeskallbiter etter man har knekt egg. Et must for oss som har unger som vil «hjelpe til».
– Ingenting er som litt «hjelp». Hvilken mattrend er du hekta på nå?
– Er det noen mattrender nå? Jeg henger ikke med i svingene. Jeg liker at et stadig større spekter av gode alkoholfrie alternativer entrer drikkemenyene. Og at det virker som flere og flere lager mat fra bunnen av og med det utfaser en del ultraprosessert.
– Synes du har hengt bra med i svingene, jeg! Hva er din favorittingrediens?
– Salt.
– Hva har du alltid i kjøleskapet?
– Melk, smør, gulost, egg, paprika og tomat. Veldig meieribasert, ser jeg
nå.
– Høres ut som et godt utgangspunkt det der. Har du en matprofil du ser opp til?
– Silje Sandberg. Shoutout til ujålete matglad kremdame som bare lager dritgode greier!
Alt hun tar i blir bra. Til og med når jeg lager det.
– Snikskryt: Silje lager oppskrifter til oss i Godt.no hver uke! Hva er noe folk ikke hadde trodd om deg?
– Sikkert ikke uventet, men er ganske enkel og grei i matveien. Spiser heller kompe enn kaviar.
– Jeg har også spist ni år gammel fisk, på direktesendt tv, seks måneder gravid. Kanskje ikke det lureste jeg har gjort, men det gikk greit. Smakte ok, au.
– Jøss. Hva er din største tabbe på kjøkkenet?
– Jeg er der dessverre så lite at jeg knapt har muligheter til å gjøre tabber. Og hvis jeg driter meg ut, er det egentlig ingen som blir overrasket. Den største tabben min er å ikke være der oftere.
– Men familien min har en fin en. Da foreldrene mine giftet seg, lagde bestemor ei staselig blaudisblaudis bløtkake. Da første stykke av kaken blei skåret, tøyt det ut en bataljon av svarte sukkermaur.
Det var en kjøttfull kake.

4 hours ago
3







English (US)