Debatt mellom de tre største på Same­tinget: – Politisk flørt på høyt nivå

1 week ago 2


Loga sámegillii.

Torsdag møttes sametingspresident Silje Karine Muotka (NSR) og presidentkandidatene Vibeke Larsen (Nkf) og Svein Atle Somby (Ap) for presidentdebatt.

en mann og kvinne som sitter ved et bord med en rød lue i forgrunnen.

Det ble tid til kaffeprat før duellen var i gang.

Foto: Anne Ragnhild Porsanger / NRK

På forhånd var det knyttet spenning til hvem Arbeiderpartiets presidentkandidat vil være på side med.

Politisk flørt

Arbeiderpartiet har fortsatt ikke valgt seg ut noen å samarbeide med. Somby sier at Ap har sin egen politikk og står mellom Nkf og NSR, som ofte er uenige.

– Vi søker kompromisser og prøver å fremme vår politikk med disse.

Arbeiderpartiet følger dem som best støtter deres agenda, men til syvende og sist avgjør valgresultatet etter folkets stemmer, sier han.

Dermed holder Arbeiderpartiet døra åpen for å samarbeide med begge parter etter valget.

et par personer som har på seg hodetelefoner

Politisk kommentator i NRK Sápmi Mona Solbakk er selverklært sametingsnerd, og sier at flørten mellom Ap og Nkf er spennende.

Foto: Anne Ragnhild Porsanger / NRK

Meningsmålinger NRK har gjort, viser at Nordkalottfolket og NSR er de klart største partiene på Sametinget.

Arbeiderpartiet kan derfor få en avgjørende rolle etter valget, siden det er det tredje største partiet og trolig kan avgjøre hvilket av de to partiene som får makten.

Det forklarer politisk kommentator i NRK, Mona Solbakk.

  • en gruppe mennesker som står rundt et bord i et nyhetsstudio

    Anne Ragnhild Porsanger / NRK

    Politisk flørt på høyt nivå!

    Svein Atle Somby fra Arbeiderpartiet bruser med fjærene, mens Vibeke Larsen fra Nordkalottfolket retter sine ord mot Ap og håper på å treffe hjertene deres.

    I løpet av en 45-minutters debatt forventer man at våre politikere kan berøre og engasjere oss. Det var lite av dette, bortsett fra den tydelige flørten mellom Nkf og Ap.

    Ser vi en ny taktikk fra Ap?

    Hvordan presterte kandidatene? Sveip videre!

  • en person med svart bakgrunn

    NRK

    Vibeke Larsen, Nordkalottfolket

    Vibeke Larsen er på frierferd mot sine tidligere kolleger i Arbeiderpartiet.

    Hun vil at Sametinget skal si mer ja til industri og arbeidsplasser, og gi kommunene et større samisk ansvar og mer penger. Noe som er musikk i Svein Atle Sombys (Ap) ører.

    For Nkf handler det nå ikke bare om å få støtte fra velgere, men også å få Arbeiderpartiet på sin side.

    Dette spillet er nå i gang.

  • en person som har på seg pannebånd

    NRK

    Silje Karine Muotka, Norgga Sámiid Riikkasearvi

    Silje Karine Muotka gal ii lean irgalanmátkis. Dasa gal lei menddo duođalaš ja stiivvis.

    Son baicce garrasit ja bures bealuštii mo NSR stivre Sámedikki.

    Earret eará ákkastalai ahte vuostecealkagat ja biehttaleamit eai bisset ovdáneami, muhto fuolahit sámi beroštumiid ja dárbbuid. Eanáš vuostecealkagat čovdojuvvojit ovttasráđiid suohkaniiguin ja earáiguin.

    Jos veahá ložžešii de geasuhivčče eanet.

  • en mann i svart skjorte

    Svein Atle Somby, Bargiidbellodat

    Svein Atle Sombys lea buoret iešdovdu. Son čuožžila Nkf ja NSR gaskii, go oaivvilda Bb gullá gasko.

    Giellapolitihkka lea deháleamos Bb:ii, ja dan sáhttá sihke NSR ja NSR doarjut. Somby soahpá bures Nkf:in gielddaid rolla hárrái, ja NSR:in ges ea.ea. gáibádusain ahte sisabahkkemat galget ovddalgihtii dohkkehuvvot sápmelaččaid bealis.

    Somby lahkonaddá Nkf, seammás go ii áiggošii duvdit NSR eret.

Uenige om areal

Sametingspresident Silje Karine Muotka kritiserte Arbeiderpartiets kandidat og hevdet at Ap på Sametinget ikke klarer å oppnå resultater med energiminister Terje Aasland (Ap) når det gjelder å ivareta samiske interesser.

– Det ser ikke ut til at Arbeiderpartiet selv når gjennom, selv om hele samfunnet skriker om det, sier Muotka.

en mann og to kvinne som står ved siden av hverandre ved et bord

Arbeiderpartiets presidentkandidat Svein Atle Somby og sametingspresident Silje Karine Muotka (NSR).

Foto: Anne Ragnhild Porsanger / NRK

Somby mener på sin side at Sametinget kunne vært tidligere på banen, hatt bedre konsultasjoner, og samtidig gått inn for å finne løsninger istedenfor å si nei.

– Når Sametinget er valgt, så er det de som skal konsulteres. Det er ikke samisk Arbeiderparti som har ansvaret, sier Somby.

Nordkalottfolkets presidentkandidat Vibeke Larsen påpeker at NSR ansvarliggjør Arbeiderpartiet for regjeringens handlinger.

– Da forteller man jo egentlig at uten Arbeiderpartiet så får man ingenting gjort i Sametinget, sier Larsen.

en gruppe mennesker som står rundt et bord i et nyhetsstudiotre mennesker i nyhetsstudio rundt et bord

Arbeiderpartiet svarer ikke tydelig på hvem de vil samarbeide med, og flørter med både NSR og Nordkalottfolket.

Etterlyser åpenhet i Sametinget

Nordkalottfolket mener at Sametinget for ofte sier nei til prosjekter som vindkraft og mineralutvinning.

Både Nkf og Ap er enige om at lokalsamfunn må involveres tidlig i slike prosesser.

Larsen mener samtidig at Sametinget må fokusere mindre på reindrift alene, og heller oppmuntre til mer dialog og samarbeid.

– Jeg klager ikke på reindrifta, men Sametinget bruker alltid reindriftsinteressene for å si nei.

en mann og to kvinner som snakker i et studio

Nordkalottfolkets presidentkandidat Vibeke Larsen.

Foto: Anne Ragnhild Porsanger / NRK

Nordkalottfolket foretrekker å snakke med kommunene fremfor stadige innsigelser.

Muotka sier at selv om Sametinget gir innsigelser, er det fortsatt mulig med løsninger. Hun trekker frem Alta kommunes forslag til arealplaner som et eksempel.

– Sametinget hadde flere merknader. Alta kommune tilpasset seg disse for å iverate interessene, slik at planen gikk bra.

en gruppe mennesker i et studio

Presidentkandidatene sto tett oppå hverandre under duellen.

Foto: Anne Ragnhild Porsanger / NRK

Somby ønsker mer åpenhet om Sametingets arbeid og konsultering med storsamfunnet og regjeringen. Muotka er enig i at arbeidsmåten kan forbedres.

– Vi må ta hensyn til at det er få steder hvor samene utgjør flertallet, ellers er samene er en liten og sårbar minoritet, sier Muotka.

Nordkalottfolkets presidentkandidat sier det også er viktig å fokusere på privat næringsliv, særlig i samiske samfunn hvor Sametinget som offentlig institusjon ikke er til stede til å skape arbeidsplasser.

Sametingspresidenten understreker at Sametinget bør gi samisk innsikt og veiledning, med peker på deres planveileder for kommunene.

Hvem er du mest enig med?

Denne avstemningen viser ikke hva befolkningen mener om spørsmålet. Resultatet viser hva de som selv har valgt å stemme mener, og avstemningen har ikke et utvalg som gjør den representativ for alle som bor i landet.

Publisert 08.08.2025, kl. 12.00 Oppdatert 08.08.2025, kl. 12.20

Read Entire Article