De beste spillerne i Afrikamesterskapet: – Noe av det villere jeg har sett

6 days ago 12


  • Ekspertene Torbjørnsen og Aulstad mener Ademola Lookman (Nigeria) er årets beste spiller så langt i Afrikamesterskapet.
  • Torbjørnsen har Amad Diallo (Elfenbenskysten) og Victor Osimhen (Nigeria) på andre- og tredjeplass.
  • Aulstad setter Brahim Díaz (Marokko) og Calvin Bassey (Nigeria) høyt på sin liste.
  • Kvartfinalene spilles fredag og lørdag, tilgjengelig på VG+ Sport.

Afrikas beste lag skal kåres i Marokko 18. januar. Fredag kveld møtes Norges VM-motstander Senegal og Mali til den første kvartfinalen. Kampen kan du se her med VG+ Sport.

Men hvem har imponert mest til nå? VG har snakket med talentspeideren Stig Torbjørnsen, som har vært i Afrika mer enn 150 ganger.

Bilde av Stig TorbjørnsenStig Torbjørnsen

Sammen med VG+ Sport-kommentator Vegard Aulstad har de sett og kommentert det meste av årets Afrikamesterskap.

De har satt opp hver sin «topp fem-liste» over de beste spillerne så langt.

Hvem synes du har vært best så langt i Afrikamesterskapet?

aAdemola LookmanbAmad DiallocVictor OsimhendBrahim DíazeAndre spillere enn de som er nevnt

Ekspertene er enige om hvem som har imponert soleklart mest hittil:

Ademola Lookman (Nigeria).

Statistikken taler for seg selv. Tre mål og fire målgivende på bare de tre kampene han har spilt er fasit til nå.

 Amr Abdallah Dalsh / Reuters / NTBBRENNHET: Ademola Lookman har scoret like mange mål (3) i årets mesterskap som han har gjort for klubblaget sitt, Atalanta, denne sesongen. Foto: Amr Abdallah Dalsh / Reuters / NTB

– Nigeria har imponert mest offensivt, og han har vært hjertet i laget. Han har vært fantastisk, mener Aulstad.

– Han har vært ekstremt god i «tier-rollen» sin, samtidig som han er uselvisk og kreativ. For meg er Lookman turneringens beste spiller, sier Torbjørnsen.

Lookman og Nigeria møter Algerie i kvartfinalen lørdag. Den ser du på VG+ Sport.

 Hentet fra SofascoreFoto: Hentet fra Sofascore

På sin andreplass har Torbjørnsen satt Amad Diallo (Elfenbenskysten).

Manchester United-spilleren står med tre mål og én målgivende i mesterskapet og har lekt seg for Elfenbenskysten.

– Han er ekstremt vanskelig å forsvare seg mot, fordi han kan gå begge veier. Diallo kan både chippe og sette den i krysset.

 KHALED DESOUKI / AFP / NTBBESTE DUO: Vegard Aulstad mener Amad Diallo (v) og Yan Diomande (h) har vært den beste duoen i årets mesterskap. Foto: KHALED DESOUKI / AFP / NTB

Også Aulstad har Diallo på sin liste, men på fjerdeplass.

– Han og Yan Diomande har vært turneringens beste duo. Diallo har en erfaring fra Manchester United som gjør at han kan være den avgjørende faktoren for at Elfenbenskysten vinner mesterskapet, mener Aulstad.

– 23-åringen har noen fantastiske involveringer, og jeg gleder meg til å se ham videre i mesterskapet, avslutter han.

Aulstad sin «topp fem-liste»:

5. Carlos Baleba

4. Amad Diallo

3. Brahim Díaz

2. Calvin Bassey

1. Ademola Lookman

Den tredje beste spilleren, mener Torbjørnsen, er Victor Osimhen (Nigeria), som har levert tre scoringer og én målgivende hittil.

Sammen med Lookman har han dominert på banen, men også skapt kaos innad i laget, som da de kranglet på banen i sist kamp:

Tross temperamentet mener både Aulstad og Torbjørnsen at Osimhen har levert utrolig godt i mesterskapet.

Men for Aulstad er det Brahim Díaz (Marokko) som er satt på tredjeplass.

Selv om han bare står med én scoring for Real Madrid denne sesongen, har han scoret i hver eneste kamp for Marokko (4), og er toppscorer i turneringen.

– Han er den individualisten som har vært mest betydningsfull for laget sitt. Díaz er helt essensiell for at laget skal vinne, mener Aulstad.

 Themba Hadebe / AP / NTBBYTTET LANDSLAG: Brahim Díaz fikk én kamp for Spanias A-lag. Han kom til Marokko i 2024. Foto: Themba Hadebe / AP / NTB

Videre nevner begge ekspertene Fulhams midtstopper Calvin Bassey (Nigeria).

– Bassey har vært nærmest feilfri, og han har vært så konsentrert og fokusert. Utrolig god spiller, sier Torbjørnsen, som har Bassey på sin fjerdeplass.

– Han er et fysisk monster, og har blitt trukket fram som en av dem Erling Braut Haaland liker minst å spille mot, forteller Aulstad.

 SEBASTIEN BOZON / AFP / NTBHAALAND-MOTSTANDER: Erling Braut Haaland har uttalt seg om hvor tøft han synes det er å møte Calvin Bassey og Fulham i Premier League, fordi de er så sterke. Foto: SEBASTIEN BOZON / AFP / NTB

På femteplass setter Torbjørnsen Mbekezeli Mbokazi, fra Sør-Afrika. Dette er en spiller som var helt ukjent for eksperten før mesterskapet.

– Han har vært ekstremt god, hurtig, sterk og har et godt venstrebein. Nå er han klar for Chicago Fire, som jeg tror vil bli et superkjøp, sier Torbjørnsen.

Torbjørnsen sin «topp fem-liste»:

5. Mbekezeli Mbokazi

4. Calvin Bassey

3. Victor Osimhen

2. Amad Diallo

1. Ademola Lookman

For Aulstad er det kameruneren Carlos Baleba, som har imponert veldig, og han bruker store ord om Brighton-spilleren.

– Han er noe av det villere jeg har sett - nærmest en midtbane alene. Hvis du tar Manchester United som eksempel, så hadde han gått inn og revolusjonert midtbanen, umiddelbart.

22-åringen var med på å slå ut Mbokazi og Sør-Afrika i åttendedelsfinalen.

 FRANCK FIFE / AFP / NTBETTERTRAKTET: Carlos Baleba skal være ønsket av flere toppklubber i England. Foto: FRANCK FIFE / AFP / NTB

Fredag 9. og lørdag 10. januar spilles kvartfinalene i Afrikamesterskapet på VG+ Sport:

Fredag klokken 17.00: Mali - Senegal

Fredag klokken 20.00: Kamerun - Marokko

Lørdag klokken 17.00: Algerie - Nigeria

Lørdag klokken 20.00: Egypt - Elfenbenskysten

Read Entire Article