Norge og Danmark inngår i dag en ny avtale som gir tettere militært samarbeid mellom landene.
Verdens mest avanserte maritime overvåkingsfly, F-8 Poseidon, kan bli brukt i overvåking av Grønland som følge av samarbeidet, ifølge opplysningene til Danske TV 2. Flyene er spesialisert i å jakte russiske ubåter i Barentshavet.
Oberst Hans Martin Steiro, luftvingsjef ved kampflybasen på Evenes, sier til kanalen at han er kjent med at det pågår diskusjoner om et samarbeid.
– Det er ingen tvil om at våre P-8 også er egnet til å fly til Grønland og overvåke farvannet der. Og hvis det blir inngått en politisk avtale om det, så gjør vi det, sier han.
Flyene er ombyggede Boeing-fly. Danskene er interessert i å leie disse.
NRK har forsøkt å få en bekreftelse fra Forsvarsdepartementet.
– Det er riktig at Norge og Danmark vil samarbeide tettere om overvåkning i nord, men detaljene i det er noe vi må utrede videre og komme tilbake til, sier forsvarsminister Tore O. Sandvik.
To norske F-35 og en norsk P-8 Poseidon flyr i formasjon over Andfjorden øst for Andøya i forbindelse vinterøvelse Joint Viking 2025
Foto: Thomas Haraldsen / ForsvaretPublisert 05.06.2025, kl. 07.47 Oppdatert 05.06.2025, kl. 07.58