Dansk slankepille godkjent i USA

2 hours ago 1


En etterlengtet opptur for Novo Nordisk.

Nå kommer snart Wegovy som pille, og ikke bare sprøyte, i USA. Foto: Hollie Adams / Reuters / NTB

Publisert: Publisert:

For mindre enn 20 minutter siden

Den danske legemiddelgiganten Novo Nordisk meldte natt til tirsdag at deres Wegovy-pill har fått godkjenning av det amerikanske legemiddelverket (FDA).

Pillen, som tas daglig, skal hjelpe med vektreduksjon og å holde vekten nede.

Novo Nordisk har fra før av slankelegemidler som Wegovy og Ozempic som tas som sprøyter.

Dette er deres første pille for vektkontroll som godkjennes, ifølge pressemeldingen.

Les på E24+

Trumps børsfiasko

Aksjen til Novo Nordisk bykser etter nyheten.

Den steg mer enn 9 prosent i etterhandelen på Wall Street i natt.

Lanseres på nyåret

– Pillen er her, sier Novo Nordisk-sjef Mike Doustdar.

– Med dagens godkjenning av Wegovy-pillen vil pasienter få en praktisk, en gang om dagen-pille som kan hjelpe dem å gå ned like mye i vekt som den originale Wegovy-injeksjonen.

Novo Nordisk-sjef Mike Doustdar, da han var på besøk hos Donald Trump i Det hvite hus i høst. Foto: Evan Vucci / AP / NTB

Novo Nordisk venter at pillen blir lansert i USA om kort tid, tidlig i januar 2026.

Legemiddelet venter på godkjenning andre steder.

Wegovy-pillen har blitt sendt inn for å få godkjenning hos Det europeiske legemiddelverket (EMA) og andre reguleringsmyndigheter i løpet av andre halvår i år, opplyser selskapet.

Etterlengtet opptur

Novo Nordisk var tidlig ute med slankemedisiner da disse nye legemidlene dukket opp for noen år siden.

Aksjen hadde en eventyrlig oppgang som følge av slankemedisinbølgen, og steg kraftig gjennom hele 2023 og i første halvdel av 2024.

Etter det har det vært tungt.

Hovedkontoret til Novo Nordisk i Bagsværd utenfor København. Foto: Tom Little / Reuters / NTB

Økt konkurranse på slankemedisinfronten er en av årsakene. Amerikanske Eli Lilly har blitt store på denne typen legemidler.

I sommer meldte selskapet at de kutter anslag for årets salg og resultat. Lavere vekstutsikter for legemidlene Wegovy og Ozempic var blant årsakene.

I oktober gikk styreleder Helge Lund og flere styremedlemmer av, etter uenighet med hovedeieren Novo Nordisk-stiftelsen.

Read Entire Article