Har man en prikk på rullebladet eller en IQ under 85, får man nei til å donere sæd hos en dansk sædbank.
Sædbanken Donor Network sorterer ut knappe én av fem sæddonorer fordi mannens IQ rett og slett er for lav, skriver Danmarks Radio.
– Det er ikke et eliteprosjekt, og vi har ikke gjort det for å posisjonere oss eller utelukke 20 prosent av donorkorpset. Jeg syns bare ikke at det er etisk greit å selge noe jeg ikke kan stå inne for, sier direktør Jakob Schöllhammer Knudsen hos Donor Network til DR.
Han sier at sædbanken legger vekt på at risikoen for å få et lite begavet barn er høyere dersom donoren har en lav IQ.
Mens en IQ på mellom 80 og 89 betegner et intelligensnivå under normalen, ligger snittet mellom 90 og 109, skriver DR. (NTB)








English (US)