Dansk pensjonsfond vil selge seg ut av USA

2 hours ago 1


President Donald Trumps trusler om å ta over Grønland er en del av årsaken, ifølge toppsjef.

Det grønlandske flagget i Nuuk, 20. januar 2026. Foto: JONATHAN NACKSTRAND / AFP / NTB

Publisert:

Oppdatert for mindre enn 20 minutter siden

Danske AkademikerPension planlegger å selge seg ut av amerikansk statsgjeld neste måned, ifølge Bloomberg.

– USA er i bunn og grunn ikke en god investering, og de amerikanske statsfinansene er ikke bærekraftig på lang sikt, sier investeringssjef Anders Schelde til Bloomberg.

1 mrd. i amerikanske statsobligasjoner

AkademikerPension forvalter rundt 25 milliarder dollar i sparing for lærere og akademikere.

Ved utgangen av 2025 hadde fondet rundt 100 millioner dollar i amerikanske statsobligasjoner. Beløpet tilsvarer omtrent 999 millioner norske kroner med dagens kurs.

Schelde sier til Bloomberg president Donald Trumps trusler om å overta Grønland er en del av årsaken til at pensjonsfondet vil selge seg ut av USA.

Samtidig mener han bekymringer rundt amerikansk finanspolitikk og en svakere dollar rettferdiggjør tilbaketrekningen fra amerikansk eksponering.

Dollaren har svekket seg mot flere valutaer de siste dagene. Mot den norske kronen bikket kursen under 10 kroner tirsdag. Historisk sett er likevel dollarkursen sterk.

– Hvis én gjør det, vil trolig andre følge etter, skriver Ole Hansen, sjef for råvarer i danske Saxo Bank, på X.

Han mener Trump har skapt en usikkerhet som er «for stor til å bli ignorert».

– En god telefonsamtale

Flere av verdens toppolitikere møtes denne uken i den sveitsiske alpelandsbyen Davos, der World Economic Forum (WEF) arrangeres.

Trump skal tale onsdag.

«Jeg har hatt en veldig god telefonsamtale med Mark Rutte, generalsekretæren i Nato, angående Grønland», skrev han på Truth Social tirsdag morgen.

I en annen post har Trump lagt ut en melding fra Rutte, der sistnevnte skriver at han er «forpliktet til å finne en løsning om Grønland».

Den amerikanske presidenten mener USA må overta Grønland av sikkerhetspolitiske hensyn, noe både danske og grønlandske myndigheter har motsatt seg.

«Grønland-toll»

Forholdet mellom USA og Europa er spent etter at Trump truet åtte Nato-allierte og EU-land, inkludert Norge og Danmark, med straffetoll i helgen.

En tollsats på 10 prosent skal tre i kraft fra 1. februar dersom det ikke inngås en avtale om kjøp av Grønland. Den vil økes til 25 prosent 1. juni hvis avtalen fortsatt ikke er på plass, ifølge Trump.

I en felles uttalelse søndag ettermiddag uttalte de åtte europeiske landeneåtte europeiske landeneNorge, Danmark, Finland, Frankrike, Tyskland, Nederland, Sverige og Storbritannia at Trumps tolltrusler undergraver transatlantiske relasjoner.

– Vi står i full solidaritet med Danmark og Grønlands folk, skrev de.

Read Entire Article