Svenskene reagerer på at Ebba Andersson ble «glemt» før thrilleren i Trondheim.
Trondheim Søndag 2. mars kl. 22:06Kortversjonen
- Svenskene reagerer på at Ebba Andersson ble glemt før seieren i Trondheim.
- Hun slo Therese Johaug med én centimeter på en høydramatisk på 20 km.
- Patrik Brenning i Aftonbladet mener Andersson burde ha vist langfingeren til det norske publikum.
- Sveriges langrennssjef virker å støtte kommentatoren.
Aftonbladet-kommentator Patrik Brenning konstaterer at Andersson brøt ned både regnet, publikum, media og historiens beste skiløper.
«Deretter knakk 27-åringen sine ski over kneet, kastet hanskene og viste begge langfingrene mot det norske publikumet. Nei da, men hun BURDE ha gjort det», skriver Brenning i Sveriges største avis.
De aller fleste har snakket om en duell mellom Therese Johaug og Frida Karlsson inn mot distanseløpene i Granåsen-VM.
Men det var Andersson som slo Johaug med én centimeter på den høydramatiske 20 km med skibytte.
Bak knep Jonna Sundling bronsen foran Karlsson.
Sveriges langrennssjef Anders Byström virker å dele oppfatningen til Brenning.
– Det er vel en langfinger til alle som bare har snakket om Johaug. Ebba har koset seg i bakgrunn og tenkt at hun skal vise dem, sier Byström til Radiosporten.
– På pressekonferansen før løpet satt hun og svarte på spørsmål om Therese og Frida. Det har passet henne perfekt å smyge under radaren – selv om hun er regjerende mester, trodde ingen at hun skulle vinne i dag, sier Byström.
Andersson står nå med tre VM-gull og åtte seirer individuelt. Dette var aller første gang hun gikk helt til topps med Johaug på start.
Jørn Sundby, Viaplay-kommentator og forfatter av boken «100 år med VM på ski», opplyser til VG at Andersson bare har vært foran Johaug to ganger tidligere på 65 dueller:
- 10 km fellesstart, 3. januar 2020: Astrid U. Jacobsen vant i Val di Fiemme foran Andersson. Johaug ble nummer fire.
- Sprint, 22. mars 2019: Stina Nilsson vant i Québec. Andersson ble nummer tolv, Johaug på 25. plass.
– Jeg husker den i Tour de Ski, sier Andersson og konstaterer:
– Det betyr at dette er en veldig sjeldent dag.
Andersson ble VM-dronningen i Planica i 2023, men hun har «kun» gått til topps tre ganger i verdenscupen etterpå.
Deriblant hennes eneste seier denne sesongen, som kom i Falun rett før VM (et løp flere av de største rivalene sto over).
Under Tour de Ski rundt nyttår slet Andersson og måtte nøye seg med en sjetteplass totalt – nesten fem minutter bak Johaug i sammendraget.
– Hvordan har du klart å snu fra en rekke nedturer til å stå her som verdensmester?
– Ja, si det?, utbryter Andersson
Så forteller hun om at det har vært viktig å holde troen på planen hun har lagt sammen med pappa og trener Per Ola Andersson.
– Trodde du dette kunne være mulig rundt nyttår?
– Nei. Det her var veldig, veldig, veldig, veldig, veldig langt borte. De tankene fantes ikke engang, svarer Andersson.
Therese Johaug mener at hun hvert fall selv ikke har undervurdert Andersson.
– Det er det dere som må bestemme for. Jeg visste at Ebba var i form, vi så det i Falun. Hun har tatt et steg opp og vant denne distansen i Planica. Hun er en veldig sterk utøver. På lagmøtet i går snakket vi om Andersson, Karlsson, Sundling og Jessie Diggins, sier Johaug.
Selv ble Fosnæs nummer ti i sin VM-debut.
For Heidi Weng og Astrid Øyre Slind ble det fatale uhell: