Brødre dømt etter å ha kastet mann ut av bil i fart

2 days ago 6


To brødre er dømt for å ha ranet en mann for et stort pengebeløp i baksetet på en bil i Arendal, før den ene deretter kastet mannen ut av bilen mens den var i fart.

Da saken gikk i Agder tingrett tidligere denne måneden, sa den fornærmede mannen at han hadde avtalt med de to brødrene at de skulle hjelpe ham med å veksle 149.500 kroner i kontanter til høyere sedler.

Derfor satte han seg inn i baksetet i en bil sammen med de to i Arendal sentrum i juli 2023.

Brødrene, som er i slutten av tenårene og begynnelsen av 20-årene, erkjente på sin side at de hadde tenkt å begå et bedrageri mot mannen, men nektet straffskyld for ran.

Det er uenighet om hva som så skjedde, men tingretten har kommet fram til at den yngste av brødrene tok posen med penger fra mannen. Deretter sprayet han den fornærmede mannen i ansiktet med en ukjent spray, åpnet døra nærmest den fornærmede mannen og dyttet eller sparket ham ut av bilen mens bilen holdt relativt høy fart.

Mannen slo hodet i bakken og pådro seg alvorlige skader.

Under rettssaken erkjente brødrene også et bedrageri av en bil kun en uke etter ranet i Arendal, og et innbrudd i Drammen i fjor sommer der de ble tatt på fersk gjerning av politiet.

Den yngste ble dømt til to år og fem måneders fengsel, mens den eldste ble dømt til fengsel i to år og sju måneder. Brødrene må også betale mannen 80.000 kroner i oppreisningserstatning.

(©NTB)

Read Entire Article