Brannen i Verdal: Brannmenn døde av kullosforgiftning

1 week ago 11


Politiet etterforsker fortsatt brannårsaken.

 Leif Arne Holme / Adresseavisen / NTBSlik så det ut da eneboligen ble overtent 7. januar. Foto: Leif Arne Holme / Adresseavisen / NTB
Oppdatert mandag 27. april kl. 13:21

Natt til 7. januar mistet to brannmenn livet under slukkingsarbeid i en boligbrann i Verdal. Nå er obduksjonsrapporten klar, og den slår fast at de to omkom som følge av kullosforgiftning, skriver politiet i en pressemelding.

– Obduksjonsrapporten gir enkelte avklaringer, samtidig som det er for tidlig å komme til en konklusjon om hvorfor utfallet ble slik det ble, sier påtaleansvarlig politiadvokat Kjetil Bruland Sørensen.

 PrivatGeir Otto Lein Johnson (58) og Roger Kvello Hansen (51) omkom i brannen. Foto: Privat

Politiet etterforsker fortsatt både årsaken til selve brannen og hvorfor arbeidsulykken kunne skje. Huseieren er siktet for uaktsomt å ha startet brannen, mens Brannvesenet Midt-IKS har status som mistenkt for mulig brudd på arbeidsmiljøloven.

Foto: Fredrik Ouren Jostad / VG

Begge statusene er uendret, opplyser politiet. Den siste tiden har etterforskerne blant annet gjennomført flere andregangsavhør av vitner og involverte.

En brannfaglig sakkyndig-rapport som skal gi mer informasjon om hvordan brannen utviklet seg, er ventet i løpet av mai.

 Fredrik Ouren Jostad / VGTeknikere fra Kripos undersøker branntomten i Verdal. Foto: Fredrik Ouren Jostad / VG

– Vi gjør en grundig etterforskning og det tar tid. Vår intensjon er å ha etterforsket selve brannsaken ferdig før sommeren, sier Sørensen.

Etterforskningen av selve arbeidsulykken vil imidlertid ta lengre tid, ifølge politiet.

Tips oss illustrasjon

Har du tips?

Send oss informasjon, bilder eller video.

Read Entire Article