Børsfall i Asia med uro rundt skjør våpenhvile

3 hours ago 5


Frykt knyttet til den skjøre våpenhvilen mellom USA og Iran demper børsene, til tross for nye Trump-utspill om at krigen snart er over.

NYE OLJEGREP tas i Japan for å sikre energiforsyningen til asiatiske land. Bildet viser Japans statsminister Sanae Takaichi.NYE OLJEGREP tas i Japan for å sikre energiforsyningen til asiatiske land. Bildet viser Japans statsminister Sanae Takaichi. Foto: Kiyoshi Ota / Reuters

Det er begrenset optimisme på børsene til tross for torsdagens enighet om våpenhvile mellom Israel og Libanon.

Slik ser det ut på utvalgte indekser i Asia rundt klokken 06.30:

  • Hang Seng i Hongkong faller 1,3 prosent
  • Nikkei i Tokyo faller 0,9 prosent
  • Shanghai Composite faller 0,3 prosent
  • Kospi i Seoul faller 0,6 prosent
  • FTSE Straits Times i Singapore faller 0,2 prosent
  • Nifty 50 i Mumbai er opp 0,1 prosent

Neste uke (21. april) går fristen ut for våpenhvilen mellom Iran og USA. Trump gjentar at krigen snart er over, og at det vil skje nye forhandlinger «sannsynligvis, kanskje» i helgen, ifølge CNBC.

Trump antyder også at selv om en avtale med Iran «ideelt sett» vil bli inngått før våpenhvilen med USA utløper, vil han være villig til å forlenge den om nødvendig.

Les også

Advarer om børsfall ved fredsavtale

Børsene i USA endte torsdagen svakt opp til nye rekorder. Foreløpig er det ventet ganske flat utvikling når de åpner igjen senere i dag.

Oljeprisen har steget rundt 3 dollar det siste døgnet til drøye 98 dollar fatet. Det er likevel litt ned fra i underkant av 100 dollar torsdag kveld.

I Japan tas det nå nye grep for å sikre energiforsyningen. Japan Bank for International Cooperation skal opprette en investeringsordning på opptil 3,8 milliarder dollar i støtte til asiatiske land, skriver CNBC.

Publisert: 17.04.26 kl. 06:42Oppdatert: 17.04.26 kl. 06:47

Slå på mørk modus i artikler

Read Entire Article