Warning: session_start(): open(/home/nortodco/public_html/rss4/src/var/sessions/sess_c0f20a888dd9573e7014aaa3d5f19a5c, O_RDWR) failed: No space left on device (28) in /home/nortodco/public_html/rss4/src/bootstrap.php on line 59

Warning: session_start(): Failed to read session data: files (path: /home/nortodco/public_html/rss4/src/var/sessions) in /home/nortodco/public_html/rss4/src/bootstrap.php on line 59
Børsåret på Wall Street: – Et fantastisk år - NorwayToday

Børsåret på Wall Street: – Et fantastisk år

5 months ago 29

Renteforventninger, Trump-effekt, høy prising og AI-raketter: Slik ble 2024 på New York-børsen.

Wall Street-året har blant annet vært preget av USA-valg, inflasjon og renteforventninger. Foto: Peter Morgan / AP

Publisert: Publisert:

Nå nettopp

Wall Street runder av et knallår med oppgang ved handelssstart på nyttårsaften. Pilene peker opp på alle de tre toneangivende indeksene S&P 500, Nasdaq og Dow Jones.

– Det er lenge siden amerikanske aksjer har vært så dyre som de er nå. Mye positivt er priset inn. Så det er vanskelig å forestille seg en videre oppgang som i 2024, sier investeringsdirektør Leif-Rune Rein i Nordea Liv.

Han påpeker at amerikanske aksjer ligger langt over prisnivået til for eksempel europeiske aksjer. Rein tror veksten i markedet vil fortsette, men på et mer moderat nivå.

Rein viser spesielt til veksten i den brede nøkkelindeksen S&P 500. I år er den opp 27 prosent. Samlet sett de siste to årene, er indeksen opp 60 prosent.

– Det er blitt et fantastisk år, og det er andre år på rad med veldig sterk utvikling.

 Investeringsdirektør Leif-Rune Rein i Nordea Liv. Foto: Ole Berg-Rusten / NTB

Porteføljeforvalter Audun Wickstrand Iversen i DNB trekker frem reisen til «Magnificent Seven» som noe av 2024s mest minneverdige.

«Magnificent Seven» er kallenavnet på selskapene Apple, Microsoft, Nvidia, Amazon, Alphabet, Meta og Tesla. De syv aksjene utgjør nå rundt 40 prosent av S&P 500.

– Det er opp fra i overkant 30 prosent fra begynnelsen av året. De to mest spesielle i år har vært Nvidia og Tesla. Nvidia har gjort det best, mens Tesla, som gjorde det dårlig frem til sommeren, endte opp som en av aksjene som gikk best, sier Iversen.

AI-boom ga «syk inntjeningsvekst»

Tek-aksjer har preget året på Wall Street, og flere skjøt fart i takt med enorm etterspørsel etter teknologi som støtter opp under kunstig intelligens.

Databrikkeselskapet Nvidia har utmerket seg spesielt ved å levere AI-teknologi. Aksjen har steget over 180 prosent i 2024.

– Utviklingen de har sett de siste årene er helt, helt spesiell, sier Rein.

Han trekker frem de nye AI-brikkene, som har trukket mye av veksten i år.

– Det har gitt dem en helt syk inntjeningsvekst. Aksjen er høyt priset, men inntjeningen har også vokst enormt. Det blir spennende å se om de vil holde posisjonen eller om de vil få hard konkurranse av andre.

Nvidia-aksjen har falt noe den siste måneden. Iversen forteller at han har trappet ned Nvidia-dominansen i egen portefølje fra rundt fire prosent til rundt en halv prosent.

– Det er ikke fordi jeg tror at aksjen vil gå dårlig i 2025, men fordi man ikke kan forvente samme vekst som tidligere, sier Iversen.

Trump og Musk

Donald Trumps valgseier satte fyr på Wall Street i november. Dagen etter valget steg den amerikanske børsen kraftig, og de tre hovedindeksene steg til nye toppnoteringer.

«Markedet elsker det», sa investeringsdirektør Michael Strobaek i Lombard Odier om Trump-seieren.

– Det er en fornyet optimisme i mange sektorer, sier Iversen i DNB.

Porteføljeforvalter Audun Wickstrand Iversen i DNB forvalter fondet Disruptive Opportunities. Foto: Marius Brun Haugen/DNB

Særlig løftene om deregulering og skatteendringer har gitt et positivt utslag hos bank-aksjer og hos mindre bedrifter.

– Alle små og mellomstore bedrifter fikk en litt ny giv. Det er godt hjulpet av to rentekutt i høst. Til sammen er det en perfekt storm som vil kunne vare ut 2025, sier Iversen.

Spesielt fikk «Trump-vennlige» aksjer en opptur. Tesla var en av aksjene som steg kraftig. Tesla-gründer Elon Musk ga 2,7 milliarder kroner til Trump-kampanjen, og har blitt utnevnt til å lede et nytt departement for effektivisering.

Iversen sier at bilindustrien generelt har hatt noen tunge år. Nå er det de elektriske og mer tekniske bilene som vinner frem. I USA er Tesla det fremste eksempelet.

Han mener derfor at Tesla-aksjen er blant de mest interessante å følge med på.

– Jeg tror at du kan sette deg inn i en selvkjørende bil i Texas eller California om et år. Og når det skjer, så kommer vi til å få en av de største omveltningene innen transport noensinne.

Rein kaller prisingen på Tesla-aksjen etter valget «sprøtt høy». Han peker på at aksjen var ned hele 42 prosent i april, og utviklingen var flat i november. Altså har veksten, som hittil i år ligger på 73,7 prosent, kommet enormt raskt.

– Tesla var en av de store taperne i starten av året. I utgangspunktet vil jeg si at aksjen hadde en mer fornuftig utvikling i starten av året, enn mot slutten, sier Rein.

– De har rapportert gode kvartalstall, men de taper andeler i viktige områder som Kina. Kina har nå blitt det desidert største markedet i verden, så blir det handelskrig... Jaja. Musk sitter jo nå sentralt i Trumps administrasjon, så hvem vet.

Årets børstapere

På den svakere siden av Wall Street finner vi sektorer som helse og energi.

Helsesektoren, med store lokomotiver som danske Novo Nordisk og erkefiende Eli Lilly, har vokst – men kun med fem prosent i årets tre første kvartaler. Til sammenligning har teknologisektoren vokst 20 prosent i løpet av samme periode.

Novo Nordisk fikk seg en smell nylig, etter å ha lagt frem skuffende resultater for sitt nye slankeprodukt. Det skal i fremtiden ta over etter de kjente merkevarene Ozempic og Wegovy.

– Det har vært blandet, bare spør danskene i det siste, sier Rein, og viser til nettopp Novo Nordisk. Aksjen har falt i overkant av 19 prosent den siste måneden.

Han peker på et par faktorer som kan ha vært utslagsgivende i negativ retning, utover det faktum at det hovedsakelig er de sykliske aksjenesykliske aksjeneAksjer som påvirkes av den økonomiske situasjonen - som for eksempel aksjer knyttet til forbruk utenom ting man alltid trenger, som dagligvarer. som har gått godt på Wall Street i 2024 – og helse er ikke en syklisk sektor.

– Den nye Trump-administrasjonen er kritisk til helsesystemet i dag. Så har vi også sett noen forferdelige episoder, med drapet der borte, sier Rein og viser til hendelsen hvor sjefen for helsegiganten UnitedHealthcare, Brian Thompson, ble skutt og drept i New York i starten av desember.

Den oljetunge energiindeksen er ned 19 prosent ved årsslutt, og dermed en av de desidert største taperne.

Det kan til dels skyldes den enorme veksten noen år tilbake, som følge av krigen i Ukraina.

– Når du får en periode med krig og unaturlig høye energipriser som faller tilbake, da faller inntjeningen. Den biten blir spennende neste år, for USA har ambisjoner om å øke produksjonen. Så vet vi at grunnen til at prisen holder seg, er at Opec holder tilbake og har mye ledig kapasitet, sier Rein.

Read Entire Article