– Me er stolte over traktortribunen, og eg trur også spelarane synest det er kult. Det gir ein ekstra «svung» over arrangementet, seier sportssjef Roger Eskeland i Bryne FK.
Konseptet er enkelt. Traktorar blir frakta inn på Bryne stadion og frå hengaren eller lessapparatet kan Bryne-fans følgja fotballkampen på nært hald.
Traktortribune på Bryne stadion i fjor.
Foto: Bryne FK Vegard Hanssen / NRKRigging av traktortribune på Bryne stadion.
Foto: Bryne FK Vegard Hanssen / NRKFoto: Bryne FK Vegard Hanssen / NRK
Traktortribunen kan du skimta til venstre i bilete.
Foto: Bryne FK Vegard Hanssen / NRKBryne sin traktortribune fekk stor merksemd i fjor.
Foto: UkjentNår spelarane entrar banen blir vegen stengd for bilar med sperreband. Her er KFUM og Ranheim på veg inn til førstedivisjonskamp for fire år sidan.
Foto: Tor Erik Schrøder / NTB
Traktor-stuntet blei innført i fjorårets sesong i 1. divisjon – og då fekk det internasjonal merksemd.
Det kan det fort bli igjen, når konseptet også blir tatt med når nyopprykte Bryne FK er tilbake i Eliteserien søndag.
– Me er opptekne av å setja farge på Eliten med det som er vår identitet, seier marknadssjef Bjørn Hagerup Røken.
22 års ventetid er over for den tradisjonsrike jærklubben når Bodø/Glimt står på motsett banehalvdel på naturgraset på Bryne stadion søndag.
I fjor sjarmerte KFUM Oslo fotballfans i både inn- og utland med sitt berømte gangfelt mellom garderoben og stadion (sjå bildesveip under).
I år er Bryne den store Askeladden i toppdivisjonen – barndomsklubben til landets største fotballstjerne, Erling Braut Haaland.
Sportssjef i Bryne Roger Eskeland er stolt over bondeidentiteten til klubben og er opptatt av å fortelja om den til nye spelarar.
Foto: Magnus Stokka / NRKStolte bønder
Men traktorar er langt frå det einaste «bondske» på Bryne stadion.
På ståtribunen er det støypt to siloar til VAR-kamera. Eit konsept som vanlegvis blir brukt til å lagra vinterfôr til husdyra i norsk landbruk.
I tillegg er planen å kle kommentatorbua til eit fjøs. Bryne FK er nå opptatt av å reindyrka at dei er bønder frå Jæren.
– Me er ufatteleg stolte over landbrukskommunen me kjem frå. I tillegg har me masse gode samarbeidspartnarar som er relatert inn mot bondeyrket, som betyr mykje for plassen vår, seier Eskeland.
To slike siloar er støypte på Bryne stadion. Her skal VAR-kamera bli plassert på toppen.
Foto: Magnus Stokka / NRKBryne stadion er utvida frå 2.500 seter til 3.000. Med ståplassar blir den samla stadionkapasiteten 5.000 i årets Eliteserie.
Foto: Magnus Stokka / NRKBryne stadion er blant fire banar i Eliteserien med naturgras. For å sikra ein best mogleg vekst er banen dekka med ein duk før seriestart.
Foto: Magnus Stokka / NRK
Haaland-effekt
Bonde-strategien fell i god jord hos Einar Braut.
Mannen med over 300 A-lagskampar for Bryne var med då «Jærens superlag»» sist spelte i toppdivisjonen, og blei kjent for den uvanlege yrkeskombinasjonen bonde og fotballspelar.
– Sjølv om Bryne har fått bystatus er me på Jæren. Derfor er det flott at klubben finn fram traktorane igjen og løftar fram identiteten.
– Så når dei syng «Gøy på landet» på bortetribunen, så blir de ikkje fornærma?
– Nei, det var skrik og mykje rare greier då eg og spelte, så det går bra.
Den gamle Bryne-helten peikar spesielt på Erling Braut Haaland sin suksess dei siste åra som ein nøkkel til Bryne-opprykket.
Også klubbleiinga peikar på Haaland-millionane som ei av forklaringa på Elite-comebacket, i tillegg til større kontinuitet på fleire postar i klubben og jærsk arbeidsvilje.
Einar Braut viser til at nyopprykte lag har overraska før i Eliteserien. Han trur Bryne fint kan berga plassen i toppdivisjonen.
Foto: Magnus Stokka / NRKEin av fire klubbar med naturgras
For ein ekte bondeklubb er det sjølvsagt naturgras som gjeld.
Bryne blir blant fire klubbar i Eliteserien 2025 som framleis har ekte grasdekke (dei andre er Brann, FK Haugesund og Rosenborg).
– Bryne stadion har alltid hatt rykte på seg for å vera blant dei beste i landet, og det trur eg den også vil vera i årets sesong, seier Eskeland.
Korleis går det med Bryne i Eliteserie-comebacket?
Stikk til Bodø
Før seriepremieren mot Bodø/Glimt, sender jærbuane eit lite skremme-skot i retning «kunstgras-laget» frå Nordland.
Comeback-klubben har nemleg gjort filmopptak frå ei treningsøkt på eit jorde på Jæren.
Dette for å visa kva som møter gullfavoritten. I alle fall at dei må førebu seg på naturgras og jærbuar som vil gjera alt for å vinna «Davids kamp mot Goliat».
– Det blir veldig kjekt å endeleg få spelt kampar som betyr noko, møta dei store laga og spelar for mykje meir folk. Eg ser skikkeleg fram til å starta nå, seier Bryne-spelar Kristian Skurve Håland.
Nokre av Bryne-spelarane hadde ei treningsøkt på jordet til tidlegare Bryne-helt Gabriel Høyland like før seriestart. Målet var å senda eit lite stikk til Bodø/Glimt som nok trivest best på kunstgras.
Foto: Magnus Stokka / NRKPublisert 30.03.2025, kl. 18.36