Ble fulgt av sikkerhetsvakter: – Sier litt om situasjonen
3 hours ago
2
Hoppskandalen, hvor det norske herrelaget ble tatt for juks under ski-VM i Trondheim, preger Raw Air.
De norske kvinnehopperne har også merket trykket de siste dagene.
Like bak de norske utøverne gikk en vekter fra intervjusonen og bort til skiheisen.
– Det er vel fordi vi har mange som skal melde på oss, selv om det ikke er bevis for at vi har gjort noe galt. Det sier litt om situasjonen. Jeg må bare prøve å ikke la det gå inn på meg, og fokusere på det jeg skal gjøre, selv om det er en trist situasjon, sier 17 år gamle Ingvild Synnøve Midtskogen til NRK.
TALENT: Ingvild Synnøve Midtskogen på pressetreff under VM Trondheim 2025 i Granåsen.
Foto: Terje Pedersen / NTB
Midtskogen sier hun føler seg mistenkeliggjort av konkurrenter. I tillegg opplevde hun at noen spurte hvilken nasjon hun kom fra da hun ankom stadion.
– Jeg sa jeg var fra Norge. Jeg vet ikke helt hva de sa, men det var ikke noe positivt. Det er jo selvfølgelig noen som virkelig ikke liker oss nordmenn akkurat nå.
– Føler du det litt truende eller ubehagelig?
– Nei, egentlig ikke. De har jo ikke noe bevis for at vi har gjort noe galt. Så det er jo bare helt idiotisk om de skal melde på oss.
NRK har snakket med arrangementssjef i skiforbundet, Terje Lund, som forklarer vaktholdet slik:
– Det var noen sikkerhetsvurderinger som ble gjort her i går, knyttet til hvordan situasjonen var da. Nå har situasjonen endret seg, så tok det litt tid før det ble justert, men det blir det nå.
– Dere fjerner vekterne?
– Det blir justering av vaktholdet, det har kommet en del nye opplysninger fra FIS i går, som gjorde at det ble en annen deltagelse. Derfor justerer vi ut ifra det.
STYRER: Terje Lund er arrangementssjef i skiforbundet.
Foto: Frode Søreide / NRK
– Kjenner at folk tar avstand
Anna Odine Strøm var med å vinne VM-gull i blandet lagkonkurranse i stor bakke under VM – sammen med nå utestengte Johann André Forfang og Marius Lindvik. Hun sier at hun kun har fokusert på det sportslige.
– Vi har holdt oss langt unna. Vi vet sikkert mindre enn deg. Vi vet ingenting. Jeg har ikke giddet å lese noe, sier Strøm til NRK og fortsetter:
– Jeg har ikke gjort noe galt. Så er det bare det at vi er assosiert med guttene, fordi vi er på en måte ett lag. Jeg tror det er mer økonomiske og bemanningsgrunner til det. Men det er jo litt stressende.
– Føler du at dere blir mistenkeliggjort fordi dere var med og tok det gullet med gutta?
– Vi kjenner at folk tar avstand og ikke prater med meg like mye som de ville gjort, men vi prøver bare å fokusere på det sportslige. Det har vært litt ubehagelig.
Hoppskandalen: Dette har skjedd
Fredag kveld ble landslagstrener Magnus Brevig og skredder Adrian Livelten snikfilmet mens de satt bak lukkede gardiner på Norges systue under VM på hjemmebane. Videoen viser at godkjente hoppdresser ble demontert og manipulert, noe som brudd på reglene.
Foto: Skjermdump @jakubBalcerski / X
Videoklippet fant raskt veien til utenlandske hoppledere og medier, og Polen, Østerrike og Slovenia gikk sammen om å legge inn en protest mot Norge. Den ble først avvist, men etter endt VM-konkurranse, der Marius Lindvik trodde han hadde hoppet ned til sølvmedalje på hjemmebane, gikk Det internasjonale skiforbundet (FIS) grundigere til verks.
De åpnet opp hoppdressene og fant at det var sydd inn et stivere materiale i sømmene, noe som kan gi dressene bedre flyferdigheter. Det er ulovlig. Både Johann André Forfang og Marius Lindvik ble derfor disket.
Foto: Anders Engeland / NRK
Hoppsjef Jan-Erik Aalbu og landslagstrener Magnus Brevig møtte pressen etter diskingen. Begge avviste at det var snakk om juks.
Foto: Terje Pedersen / NRK
Formiddagen etter avsløringen om Norges manipulasjon av hoppdresser, kom FIS med nyheten om at de åpner gransking mot Norge.
Søndag ettermiddag møtte hoppsjef Aalbu pressen igjen. Da innrømmet han at det var snakk om bevisst juks. Han sa samtidig at han ikke hadde visst noe om det, og at dette kom til å få konsekvenser. Landslagstrener Brevig, som var med i videoen, var ikke med på pressekonferansen.
Foto: Erlend Lånke Solbu / NRK
Forfang og Lindvik sendte ut en pressemelding søndag kveld der de opplyste at de var helt knust, at de aldri ville ha hoppet med dressene dersom de visste at de var manipulert, og at de har hatt full tillit til støtteapparatet.
Mandag morgen offentliggjorde Help, mangeårig samarbeidspartner med norsk hopp, at de trekker seg fra avtalen med umiddelbar virkning. – Det sier seg selv at det ikke er forenlig å ha vår logo på draktene til et lag som jukser, skrev kommunikasjonsdirektør Dag Are Børresen i en E-post til NRK.
Mandag ettermiddag sendte Norges Skiforbund ut en pressemelding med informasjon om at Magnus Brevig og Adrian Livelten er suspendert fra sine stillinger med umiddelbar virkning. Begrunnelsen var at opplysningene som har kommet frem i saken, er så alvorlige at det gir grunnlag for suspensjon av ansettelsesforholdene.
Mandag ettermiddag sendte Nammo, Hopplandslagets største sponsor, en pressemelding. Der kom de med sterk kritikk. De skrev at Nammos avtale med Norges Skiforbund (NSF) ikke er sagt opp, men at deres logo er fjernet inntil videre.
Mandag ettermiddag møtte den nå suspenderte landslagstreneren Marius Brevig et samlet pressekorps. Der fortalte Brevig at han støttet avgjørelsen om å bli suspendert, og innrømmet å ha jukset. Han la seg også flat og uttalte at han angret.
Foto: Annika Byrde / NTB
Mandag kveld uttalte den nå suspenderte skredderer Adrian Livelten seg for første gang gjennom en pressemelding. Der kom han med en unnskyldning og fortalte at han ville angre på handlingen resten av livet.
Klokka 18.00 tirsdag kom beskjeden om at Thomas Lobben, assistent på hopplandslaget, også er suspendert. – Vi ble fartsblinde og jeg er oppriktig lei meg for at vi tok en meget dårlig avgjørelse, sa Lobben i en pressemelding.
Onsdag avslørte de norske idrettsheltene Johan Remen Evensen, Anders Jacobsen og Daniel-André Tande at de bevisst jukset for å oppnå resultater. I en stor NRK-sak fortalte de sannheten i et håp om at den norske hoppskandalen skal føre til noe positivt.
Foto: Tom Balgaard / NRK
Den norske hoppduoen Marius Lindvik og Johann André Forfang har fått midlertidig konkurransenekt av FIS. Beskjeden fra FIS kom like etter klokka 16.00. Forfang var på vei til Værnes, men måtte snu.
Stine Korsen er ferdig som leder i hoppkomiteen i Norges Skiforbund (NSF). Det betyr at hun også er ferdig som styremedlem i forbundet. Korsen meldte om sin beslutning torsdag.
Sponsoren Toyota fjerner logoen sin. Det bekrefter informasjonssjef i Toyota Norge, Espen Olsen, til NRK. Det gjør de i påvente av Fis sin granskning av Marius Lindvik og Johann André Forfang.
Foto: Frode Søreide / NRK
Anders Fannemel blir midlertidig hovedtrener for de norske hoppherrene. Det bekrefter mediekontakt Steinar Bjerkmann til NRK. Det betyr også at Bine Norčič likevel ikke blir hopptrener. Han fikk oppgaven tidligere denne uka etter at Magnus Brevig ble suspendert av Det norske Skiforbundet (NSF). Det slovenske nettstedet Siol.net melder at Bine Norčič reiser hjem til Slovenia.
Eirin Maria Kvandal, som også var på gullaget, har ikke samme oppfatning som sine konkurrenter.
– Føler du at dere blir mistenkeliggjort av konkurrentene?
– Nei, egentlig ikke. Men jeg skjønner jo om de tenker det. Man hadde jo gjort det selv.
NRKs hoppekspert, Maren Lundby, skjønner lite av hvorfor de andre norske hopperne blir mistenkeliggjort.
– Det er rart å skjære alle over én kam, men det får være deres ord, sier Lundby.
Hyller de nye reglene
Som følge av jukse-avsløringene i VM, er utøverne nå tillatt å bruke kun én dress resten av sesongen. Det må være en dress de har hoppet i tidligere i sesongen.
Den har blitt sjekket i forkant av rennene i Holmenkollen. Utøverne får utlevert dressen først en halvtime før rennstart, og må levere den tilbake til FIS etter rennet.
MERITERT: Tidligere skihopper og nåværende NRK-ekspert Maren Lundby.
Foto: Stian Lysberg Solum / NTB
– Jeg synes det er et veldig bra grep. Det gjør at man ikke kan gjøre noe med dressene mellom konkurransene. I tillegg gir det FIS mye bedre tid til å sjekke alle kriker og kroker i regelverket, noe de vanligvis ikke rekker. Det blir en grundigere og bedre gjennomføring, sier Lundby.
– Kan dette bli en permanent løsning?
– Ja, det tror jeg. Også er det sikkert slik at man må utvikle det videre, for det kan ha svakheter. Men det er en god start når ting kom så brått på.
– Hvilke svakheter kan det være?
– Jeg tror det er et mye sterkere system enn det har vært. Likevel er det slik at hvis de skal bruke samme dressen hele sesongen, så kan den passe i dag, men kroppen kan forandre seg på noen uker. Sånn sett vil dressen muligens være en centimeter feil her og der.