Betaler prisen for krigen: – Ingen av oss kommer til å gi opp

4 hours ago 6


Dmytro (25) og Artem (45) har forsvart Ukraina med livet som innsats. De håper Europa står sammen med dem, når hjelpen fra USA stopper.

Rapporterer fra Kryvyi Rih, Ukraina Tirsdag 4. mars kl. 23:27

Kortversjonen

  • Dmytro (25) og Artem (45) har kjempet for Ukraina og håper Europa fortsetter å støtte dem.
  • USA har stanset all militærhjelp til Ukraina, noe som bekymrer veteranene.
  • Mange veteraner opplever angst, PTSD og søvnproblemer etter å ha vært i krig.
  • De ser fortsatt for seg å kjempe for sitt land, med eller uten internasjonal hjelp.

– Vi må fortsette å kjempe med det vi har, selv om allierte forlater oss. Sammen med de som fortsatt står ved vår side, sier Dmytro (25).

Han og Artem (45) vet godt hva det koster et menneske å bli del av en krig. De får begge behandling på rehabiliteringssenteret HART i Kryvyi Rih etter å ha kjempet ved fronten.

Nå er verdens øyne igjen retter mot Ukraina. USAs president Donald Trump er utålmodig, og vil diskutere fredsavtale med Russland og Putin.

 Espen Rasmussen / VGDmytro (25) trener seg opp etter skader i ryggen og fordi han har fått hofteprotese etter å ha vært på frontlinjen fra 2023 til 2024. Foto: Espen Rasmussen / VG

Tirsdag stanset han midlertidig all militærhjelp til Ukraina etter kranglingen med Zelenskyj, der han beskyldte den ukrainske presidenten for ikke å ville ha fred.

Som veteraner vet de to godt hvor viktig den militære støtten fra USA har vært. Og det kommer til å få mye å si at USA nå pauser den, sier Dmytro.

– Men det du må forstå er at vi fortsatt er mennesker, og kraften til mennesket er å tilpasse seg endringer. Folk vil fortsatt kjempe, sier han.

Fanget av russerne

Veteranene er fortsatt ikke langt unna krigen: Det går hyppige alarmer i byen, som de siste ukene har vært utsatt for stadig verre luftangrep fra russerne. Men det er langt fra det de har opplevd før.

Artem forteller at han ble fanget i Kherson da byen var under okkupasjon, der han jobbet med sabotasje. Han klarte å rømme etter å ha blitt kraftig banket opp og mistet flere tenner. Han tjente også i forsvaret etter dette, men vil ikke si hvor.

 Espen Rasmussen / VG45 år gamle Artem ble fanget av russiske soldater i Kherson da byen var under okkupasjon. Foto: Espen Rasmussen / VG

Dmytro tjente i K-2 kampenheten i Ukrainas 54 mekaniserte brigade. Da tilbrakte han ni måneder rundt 200 meter fra fiendens linjer, fra høsten 2023 til våren 2024.

På grunn av ulike hendelser har han ryggproblemer og en hofteprotese. Men det mest utfordrende er hodet, etter gjentatte kontusjoner.

Bør USA fortsette med militærhjelp til Ukraina? aJabNeicUsikker

– Det skjer ofte – ikke alle kommandører innser konsekvensene. Soldatene møter det gjentatte ganger før man ser at det har skjedd noe virkelig galt.

– Men de fleste konsekvensene skjer etter at du er ferdig med å tjene. De jager deg, sier han.

– Etter at jeg begynte her forklarte terapeuten til meg at «nå lærer du faktisk å leve med en helt ny hjerne, fordi den fungerer helt annerledes enn før»

 Espen Rasmussen / VG– Jeg Europa kommer til å hjelpe oss, sier Dmytro. Foto: Espen Rasmussen / VG

– Håper Europa vil hjelpe oss

Evhenia, leder for den psykologiske rehabiliteringen på senteret, sier de vanligste plagene folk har er angst, søvnproblemer, vanskeligheter med å tilpasse seg til samfunnet igjen og PTSD.

– Det er veldig vanskelig. Familier har også vanskeligheter når noen kommer tilbake

De gir psykisk, fysisk og sosial rehabilitering samtidig, og gir også råd til familier. Dmytro forteller at han selv ønsker å starte opp et rehabiliteringsprosjekt, fordi han vil bidra med det han kan på de måtene han kan.

 Espen Rasmussen / VGDmytro får hjelp både for fysiske og psykiske plager på rehabiliteringssenteret i Kryvyi Rih. Foto: Espen Rasmussen / VG

– Ingen av oss, hverken militære eller sivile som har lidd på grunn av denne krigen, kommer til å gi opp. Selv om vi kommer tilbake fra krig, kommer vi til å forbli «brothers in arms». Vi forblir soldater, og vi må holde ut og støtte hverandre til slutten.

– På samme måte håper jeg Europa kommer til å hjelpe oss. Vi skal stå skulder mot skulder til slutten, sier han, og fortsetter:

– Fordi dette er ikke bare vår krig, det er hele verdens krig, fordi det er krigen for moral, ærlighet og oppriktighet. Det er en krig for de folkene som ikke finnes lenger. Det er mer enn det, det handler om vår æresgjerning.

 Espen Rasmussen / VGDmytro (t.v.) og Artem under en treningsøkt. Foto: Espen Rasmussen / VG

Artem kaller nyheten om stansen i hjelp fra USA «smertefull». Han synes også Donald Trump og J.D. Vance behandlet Zleenskyj respektløst i Det hvite hus.

– Den normale reaksjonen til enhver person som har en fiende som invaderer hjemmet sitt er å slåss mot dem, ikke som med noen allierte, som virker som de forlater oss, sier han, og legger til:

– Vi vil bare ha tilbake landet vårt, vi vil ikke ha noen andres – hva er ellers vitsen med de som har dødd for det.

Read Entire Article