Tidligere landslagssjef i fotball, Roger Finjord (53), er innstilt som ny skipresident.
Finjord bekrefter selv VGs opplysninger mandag morgen:
– Dette er stort. Det å være kandidat til å bli ny skipresident: Der et hjerte som sprenges av stolthet for en enkel gutt fra Moloveien i Øksfjord, sier Finjord.
Han har vært både assistenttrener og senere hovedtrener på det norske kvinnelandslaget i fotball. Han gikk av i 2016 etter å ha fått deler av spillergruppen mot seg.
Samtidig har Finjord hatt et hjerte for skisporten:
53-åringen er tidligere leder av langrennskomiteen i Finnmark skikrets. I dag er han nestleder i styret i Finnmark skikrets, ved siden av den sivile jobben som daglig leder i Finnmark fotballkrets.
Denne jobben vil han ta permisjon fra, dersom Skitinget velger ham til ny president i Norges skiforbund.
– Folk har spådd skisportens død mange ganger. Hva er den største utfordringen, sånn du ser det?
– Utfordringen er at vi først må fortelle de gode historiene vi har. Når vi ser hvor utrolig mange som faktisk er med på våre idretter, så er det så høye tall at vi … Jeg har lyst til å vise frem og oppleve alle de flotte øyeblikkene som skapes ute i Ski-Norge. For det betyr veldig mye for mange. Så skulle vi gjerne ønske vi hadde litt mer snø. Vi skulle gjerne ønske vi hadde litt lengre vinter. Men vi må ta utgangspunkt i det vi har, og så skal vi skape en optimal idrett ut av det, sier Finjord.
aNei, dette er for kjedelig. De unge gidder ikke dette.bJa, bare la ungdommen bli litt eldre, så blir de interessert og holder liv i sporten.cGudene vet, jeg vet ikke.
– Antall medlemmer i skiforbundet har vært bratt fallende de siste årene?
– Jeg er veldig stolt av det som skjer i Finnmark, hvor vi har bygd opp mye og hvor vi er på samme lag. Og hvor vi har fått flere skiløpere i flere og flere miljøer. Når du har de rette ildsjelene, når du har de voksne som bryr seg, så kommer unger. Da blir unger med. Og dem må vi heie på. Vi må heie på dem som utgjør en forskjell i hverdagen. Jeg tror vi alle har lyst til å utgjøre en forskjell. Det er derfor jeg tar dette vervet, dersom tinget velger meg. Fordi jeg har lyst til å bety noe mer enn bare meg selv.
Dagens skipresident, Tove Moe Dyrhaug, annonserte tidligere i år at hun ikke tar gjenvalg. Dyrhaug har bakgrunn fra fotball og Rosenborg, og har ledet skiforbundet i fire år.
Det inkluderer en periode som hovedeier i ski-VM i Trondheim. Arrangementet endte med et dundrende underskudd på over 30 millioner kroner.
Forbundstinget i Norges Skiforbund finner sted i 6. og 7. juni på Helsfyr i Oslo.
Avtroppende skipresident
Dette er å regne som Ski-Norges generalforsamling, der kretser, klubber og skiforbundet sentralt samles for å meisle ut en felles politikk for fremtiden.
Forbundstinget er også arenaen der ny skipresident skal velges.
Det blir trolig Roger Finjord (53) - dersom det ikke fremmes en motkandidat som velger å ta opp kampen.
PS. Ida Pinnerød foreslås som ny visepresident i skiforbundet. Hun har blant annet vært ordfører i Bodø i 8 år.

9 hours ago
1









English (US)