Barneombudet oppfordrer rektorer til å heise regnbueflagget i juni

1 hour ago 2


Barneombud Mina Gerhardsen oppfordrer rektorer over hele Norge til å heise regnbueflagget i forbindelse med at vi går inn i pridemåneden juni.

 Fredrik Hagen / NTBRektorer rundt om i landet bør sørge for at skolen deres heiser regnbueflagget i juni, mener Barneombudet. Foto: Fredrik Hagen / NTB
Oppdatert søndag 31. mai kl. 12:55

– Feiringen skaper hvert år debatt, blant annet om bruken av regnbueflagg på skolene. Som barneombud har jeg et klart råd til rektorene i landet: Heis flagget. Det er et kraftfullt og viktig signal til barn som er skeive sjøl eller som har skeive foreldre, om at her er det trygt og her er du akseptert, sier Gerhardsen i en pressemelding.

Hun viser til at LHBTQ+-debatten hardner til både globalt, men også her i Norge. I tillegg er nettet fullt av hets mot skeive, understreker hun.

– Dette får barn med seg. Det skaper utrygghet og frykt. Som samfunn er det vårt felles oppdrag å verne barn. Å markere med regnbueflagg på en logo, et nøkkelbånd eller et flagg er å vise barn og andre skeive at de har noen med seg på laget, noen som er på deres side.

Juni er den offisielle Pride-måneden, og i flere år har diskusjonen om hvorvidt man skal heise regnbueflagg på skoler blusset opp.

I fjor vedtok KrFs landsmøte at de vil forby regnbueflagget i norske skolegårder. De vil kun tillate det norske, samiske og kvenske flagget på offentlige skolers flaggstenger.

Flere milliardærer svarte med å donere regnbueflagg til skoler. Blant annet Ferd-arving Katharina K. Andresen.

 Helge Mikalsen / VGKatharina K. Andresen med Oslo pride-leder Dan Bjørke i fjor. Foto: Helge Mikalsen / VG

Samtidig så politiet en økning i hærverk mot regnbueflagg og andre Pride-symboler i 2025.

Read Entire Article