Bane Nor får kritikk etter dødelig togulykke

8 hours ago 2


Granskningen av ulykken høsten 2024 har avdekket svakheter ved tidligere bergsikring og i Bane Nor.

 Bjørn Leirvik / NTBHavarikommisjonen retter kritikk mot Bane Nor etter togavsporingen ved Bjerka i Hemnes kommune på Nordlandsbanen høsten 2024. Foto: Bjørn Leirvik / NTB
Oppdatert onsdag 27. mai kl. 10:00

Havarikommisjonen peker på en rekke faktorer som medvirket til ulykken. Store nedbørsmengder over tid utløste skredet, som forble uoppdaget helt til toget kom. Tidligere bergsikring i området var ikke god nok, og var heller ikke utført i tråd med standarden Eurokode 7.

– Bane Nor SF har både lokale ressurser og en stor sentral stab med fagkompetanse på skred og skredsikring, men det er utfordringer i samhandlingen mellom disse, skriver Statens havarikommisjon for transport i granskingsrapporten som ble offentliggjort onsdag.

Føreren av et lokaltog omkom da toget 24. oktober 2024 kjørte inn i store skredmasser ved Finneidfjord på Nordlandsbanen. Lokomotivet sporet av, veltet og dro med seg to vogner ned i en skråning. Det var 46 passasjerer og tre ansatte om bord. Fem ble lettere skadet.

Onsdag la Statens havarikommisjon for transport fram sin granskningsrapport av ulykken.

SE: Video viser dramatiske hendelser inne i toget.

Ut mot Bane Nors organisasjon

Kommisjonen mener også flere organisatoriske forhold i Bane Nor gjorde at tilgjengelig informasjon ikke ble benyttet i forebyggende sikringsarbeid.

– Manglende opplæring for ledelse og mer administrative roller med betydning for sikkerheten, førte til at endringer ble gjennomført uten at risikovurderinger ble utført eller eksisterende analyser oppdatert, heter det i rapporten.

Kommisjonen legger fram tre sikkerhetstilrådinger i rapporten. Blant annet anbefaler de Bane Nor å skaffe oversikt over relevante informasjonskilder og intern kunnskap, samt å legge til rette for mer systematisk og effektivt samarbeid om skredsikring i organisasjonen.

– Undersøkelsen viser også sikkerhetsproblemer hos Bane Nor SF knyttet til bruk og deling av tilgjengelig informasjon relevant for skredsikringsarbeid, og hvilke faglige ressurser som involveres i ulike vedlikeholdsprosesser, skriver de.

 Mattis Sandblad / VGDet var 46 passasjerer og tre ansatte om bord da det sporet av. Foto: Mattis Sandblad / VG

Bergsikringen var ikke tilstrekkelig

Sikringen av fjellveggen var ikke tilstrekkelig for å hindre det store skredet. De har kommet til at skredet var mellom 100 og 150 kubikkmeter, hvorav 30 kubikkmeter blokkerte linjen.

Toget holdt en hastighet på rundt 90 kilometer i timen, men rakk å bremse til rundt 60 kilometer i timen før det traff steinblokkene.

– Bane Nor SF har i sitt tekniske regelverk krav til å benytte Eurokode 7 ved geoteknisk prosjektering. Undersøkelsen har vist at det er ulik forståelse av hvordan og når Eurokoden skal benyttes på infrastrukturen Bane Nor SF forvalter. Statens havarikommisjon tilrår derfor Bane Nor SF å etablere retningslinjer for dette.

– Gjennomførte sikringstiltak i området bidro til at konsekvensreduserende tiltak ble fjernet uten at det ble gjennomført nødvendige risikovurderinger, skriver de.

SE: Tirsdag kolliderte et tog med en minibuss i Belgia.

Read Entire Article