Da ansatte i Argentinas høyesterett ryddet i kjelleren for å opprette et museum, fant de over 80 esker med beslaglagt materiale fra Nazi-Tyskland.
Mandag 12. mai kl. 03:43Retten sier det ser ut til at eskene ble sendt fra Tysklands ambassade i Tokyo til Argentina med et japansk skip i juni 1941.
– Da vi åpnet en av eskene, fant vi materiale som var ment å styrke og fremme Hitlers ideologi i Argentina under andre verdenskrig, sier domstolen i en uttalelse om funnet i arkivet.
Den store forsendelsen tiltrakk seg oppmerksomheten til argentinske myndigheter, som fryktet at innholdet kunne påvirke Argentinas nøytralitet.
Propagandamateriell
Til tross for at tyske diplomater hevdet de 83 eskene inneholdt personlige effekter, plukket tollerne ut fem tilfeldig valgte esker og så nærmere på innholdet. De fant blant annet postkort, fotografier og propagandamateriell fra Naziregimet, samt tusenvis av notatbøker fra nazistpartiet, som styrte Tyskland under Adolf Hitlers ledelse.
En føderal dommer beslagla materialet, og saken ble sent videre til høyesterett.
Det er ikke klart hvorfor eskene ble sendt til Argentina eller hva landet øverste domstol eventuelt gjorde med saken den gangen.
84 år senere har altså eskene – og innholdet i dem – igjen sett dagens lys.
Høyesterett sier holocaustsenteret i hovedstaden Buenos Aires er invitert til å bli med å få oversikt over og bevare funnet. Innholdet i eskene skal også undersøkes for å se om det kan kaste lys over mulige ukjente aspekter ved holocaust, som internasjonale finansnettverk nazistene kan ha benyttet seg av.
Brøt med Tyskland
Argentina var nøytralt fram til 1944, da landet brøt forbindelse med Tyskland og deres allierte, de såkalte aksemaktene. Året etter, mens krigen gikk mot slutten, erklærte Argentina krig mot Tyskland og Japan.
Ifølge holocaustmuseet kom 40.000 jøder til Argentina mellom 1933 og 1954 etter å ha flyktet fra forfølgelse i Europa. Landet har i dag den største jødiske befolkningen i Latin-Amerika.