Anna Odine Strøm og Benjamin Østvold vant hopp-NM

1 hour ago 5


Dobbel OL-mester Anna Odine Strøm vant kvinnenes storbakkerenn i hopp-NM onsdag. Broren Jørgen Oliver tok bronse blant mennene.

 Terje Bendiksby / NTBAnne Odine Strøm vant NM-gull i hopp, mens broren Jørgen Oliver tok bronse i klassen for menn. Foto: Terje Bendiksby / NTB
Oppdatert onsdag 25. februar kl. 21:14

De mannlige norske OL-hopperne lyktes ikke i tåkerennet i Holmenkollen. Seieren gikk til Benjamin Østvold, foran Oddvar Gunnerød og Jørgen Oliver Strøm.

Sistevnte ledet etter første omgang takket være et hopp på 128 meter. Han satt igjen alene på toppen i finaleomgangen, men greide ikke å ordne dobbeltseier til familien.

Strøm var en av flere norske hoppere som i helgen var på bomtur til USA, der alle de planlagte kontinentalcuprennene ble avlyst på grunn av dårlige forhold. De mistet skiene på vei tilbake, men fikk dem akkurat i tide til NM-rennet.

– Det har vært en lang dag med reise, men det endte bra. Vi landet litt over ett i dag, og skiene litt over tre. Da var pappa så snill at han kjørte og hentet dem. Det satte vi veldig pris på, sa Strøm til NRK.

– Kan bli bra

Søsteren roste hans innsats.

– Han er i en fin prosess. Om han fortsetter å gjøre arbeidsoppgavene så kan det bli bra. Han gjorde en fin førsteomgang, men det er fortsatt litt å jobbe med, sa Anna Odine Strøm til NRK.

– Det er imponerende, men ikke overraskende, repliserte bronsevinneren om storesøster som har vunnet to OL-gull og ett NM-gull denne måneden.

Gyda Westvold Hansen tok sølv og Heidi Dyhre Traaserud bronse. Eirin Maria Kvandal mislyktes i finaleomgangen og endte på sjetteplass.

Østvold-seier

Benjamin Østvold var på fjerdeplass etter 119 meter i første omgang, men han avgjorde mennenes renn med 127 meter i finalen og sikret kongepokalen.

– Det var bra. Jeg gjorde litt nybegynnerfeil i første omgang, men tok et steg i den andre, sa han til NRK.

Han skal i helgen hoppe verdenscup i skiflyging i Kulm sammen med OL-hopperne som endte utenfor pallen onsdag. Kristoffer Eriksen Sundal ble nummer fire, Marius Lindvik seks og Johann André Forfang ni.

Read Entire Article