Alexander og Kasper er ute av Dubai: – Det tok av 10 jagerfly rett før oss

13 hours ago 5


Etter kaotiske dager i Dubai er Alexander Wabakken og familien evakuert av TUI og nå på vei hjem til Norge.

Oppdatert lørdag 7. mars kl. 21:47
  • Alexander Wabakken og familien er evakuert fra Dubai og på vei hjem til Norge.
  • De opplevde manglende informasjon fra TUI og UD.
  • TUI evakuerte passasjerer til Hannover lørdag, og UD skal hente hjem flere via Oman søndag.

– Akkurat nå har vi det bra, sier Alexander Wabakken inne fra flyet som har mellomlandet i Kreta i kveld. Her skal de fylle på drivstoff før ferden går videre til Hannover i Tyskland, og etter hvert med rutefly til Norge og så hjem til Fredrikstad.

Sammen med samboer Stine Simonsen og sønnen Kasper (15) så Alexander for seg rolige feriedager i Dubai. Det ble alt annet.

– Vi kom ned natt til fredag 27. februar, og så startet angrepene lørdag. Vi sto og ventet på lysshowet som skulle begynne ved Burj Khalifa, da vi hørte de første smellene, forteller Alexander.

Etter dette har ferien inneholdt mange lobbyområder og parkeringskjellere og utallige forsøk på å finne en reisemulighet hjem igjen.

Smell og alarmer

– Det har kun vært enkelte tider på døgnet vi ikke har hørt smell eller alarmer, og vi har klart å slappe litt av, sier Alexander.

Han forteller at det også har vært veldig begrenset med informasjon og ulike beskjeder fra deres reiseoperatør TUI disse dagene, men er glad for at de til slutt klarte å finne en løsning.

– Jeg kan bekrefte at vi i dag har hentet ut passasjerer, inkludert mange nordiske, som i kveld er på vei med fly til Hannover i Tyskland, sier pressetalsmann i TUI, Mikkel Hansen.

– Vår viktigste prioritet nå er å få folk fortest mulig til Europa, sier han.

 Alexander WabakkenFredrikstad-familien kan puste lettet ut i flyet vekk fra Dubai. Foto: Alexander Wabakken

– TUI har i hvert fall klart mer enn det UD har klart, sier Alexander Wabakken, som er opprørt over den manglende oppfølgingen av nordmenn som befinner seg i et krigsområde.

Hentes lørdag kveld

Fredag kom meldingen om at Utenriksdepartementet i samarbeid med Norwegian hadde ordnet en flyavgang som skulle ta strandede nordmenn, hovedsakelig syke, gravide og familier med små barn, ut av regionen. Passasjerene skal busses fra Dubai til Muscat i Oman lørdag kveld, og flys derfra søndag.

Alexander Wabakken forteller til VG at det føltes trygt å sitte i flyet som lettet fra Dubai i dag.

– Det tok av 10 jagerfly rett før oss, og de hadde stasjonert masse jagerfly på flyplassen, så jeg følte de hadde god kontroll i sikkerhetsrommet.

Men det blir en stund til familien fra Fredrikstad drar på utenlandsferie igjen.

– Vi ville på ferie et mer eksotisk sted enn Kanariøyene, og bestilte først tur til Den dominikanske republikk. Men så googlet vi og fant ut at det var mye kriminalitet i det området vi hadde bestilt, så vi gikk heller for det trygge alternativet, Dubai. Det gikk som det gikk, sier Alexander.

– Den siste uken har vi vært misunnelige på dem som valgte Kanariøyene.

– Slitne og lettet

I sjømannskirken i Dubai har nordmenn i kveld gjort seg klare for hjemreise til Oman og videre til Norge med UD- flyet som har plass til nær 200 personer.

– Folk er slitne av hele situasjonen og virker lettet for at det nå ser ut til å bli en løsning, sier Øivind Gundersen, som er konstituert daglig leder for Sjømannskirken i Dubai.

 Sjømannskirken / Handout / NTBFoto: Sjømannskirken / Handout / NTB

– Jeg snakket nettopp med en familie som hadde sittet i et fly som skulle til Frankfurt, men så ble det kansellert og de måtte bare gå ut. Det er beinharde prioriteringer og litt tombola om hvem som kommer seg av gårde, sier han.

– Hva med deg selv, når skal du hjem?

– Ja, si det. Vi i Sjømannskirken blir vel ikke de siste, men heller ikke de første som drar. Det er opp til hovedkontoret i Bergen å bestemme, men vår sikkerhet blir vurdert hele tiden.

– Er du redd?

– Nei, men det har vært ubehagelig, det må jeg si. Nå er jobben såpass krevende at det tar det meste av fokuset. Folk har et veldig informasjonsbehov, og vi har et godt samarbeid med UD, så vi fungerer litt som et sentralbord, sier Gundersen.

Read Entire Article