Warning: session_start(): open(/home/nortodco/public_html/rss4/src/var/sessions/sess_756a2f3888677792eb2f691d51b8a7ac, O_RDWR) failed: No space left on device (28) in /home/nortodco/public_html/rss4/src/bootstrap.php on line 59

Warning: session_start(): Failed to read session data: files (path: /home/nortodco/public_html/rss4/src/var/sessions) in /home/nortodco/public_html/rss4/src/bootstrap.php on line 59
Afghanistan-kollapsen: Dette skjedde med barna Norge tok ansvar for - NorwayToday

Afghanistan-kollapsen: Dette skjedde med barna Norge tok ansvar for

8 hours ago 3


Desperate mennesker strømmet til flyplassen da Taliban tok kontroll i Afghanistan i august 2021. I kaoset måtte Norge ta hånd om en større gruppe enslige barn.

 ForsvaretEVAKUERTE BARN: Slik var det inne i det norske Hercules-flyet før avgang fra Kabul i august 2021. Bildet er fra rapporten «Nederlaget – Norge i Afghanistan 2015–2021». Foto: Forsvaret
Oppdatert fredag 7. november kl. 10:53
  • I Kaoset som fulgte etter maktskiftet i Afghanistan i 2021, ba USA Norge ta ansvar for barn som hadde kommet bort fra foreldrene.
  • Erna Solberg (H) godkjente at barna kunne evakueres til Norge, hvor de fikk opphold som ga rett til familiegjenforening.
  • 17 av 21 barn r gjenforent med foreldrene; tre familier sitter fast i Afghanistan, og én har man ikke funnet familie for.
  • Afghanistan-utvalget kaller beslutningen om å ta dem til Norge for «den eneste riktige».

Nå oppsummerer Afghanistan-utvalget hva som skjedde videre med de 27 barna, mellom tre måneder og 17 år gamle, som ble evakuert til Norge under den høydramatiske operasjonen.

Da Taliban rykket inn i hovedstaden Kabul midt i august 2021, strømmet flere tusen afghanere til flyplassen.

Dette var eneste vei ut, både for evakuering av utenlandsk personell og for afghanere på desperat flukt fra det nye regimet.

I kaoset kom mange barn bort fra sine foreldre.

Noen barn som ble løftet opp fra folkemengden og levert over muren til spesialsoldater fra USA og andre Nato-land.

 Forsvarets SpesialkommandoAfghanske foreldre sendte spedbarn opp til soldatene som voktet flyplassen i Kabul - i håp om at de kunne få et bedre liv om de ble evakuert. Bildet er fra rapporten «Nederlaget – Norge i Afghanistan 2015–2021». Foto: Forsvarets Spesialkommando

Ba Norge ta ansvaret

Det var en amerikansk diplomat som kontaktet nordmennene på flyplassen direkte: USA ønsket at Norge tok ansvar for de mange barna nå var overlatt til soldatene.

«Etter hvert kom det så mange barn til det norske feltsykehuset at det påvirket de norske styrkenes evne til oppdragsløsning», skriver Afghanistan-utvalget.

Tidligere utenriksminister Bjørn Tore Godal har ledet utvalget. Rapporten ble lagt fram torsdag.

Flere av barna var svært unge.

«Leger, sykepleiere og spesialjegere ble opptatt med barnepass. Det norske personellet følte alle et sterkt moralsk ansvar for barna som var overlatt i deres varetekt», skriver utvalget.

Spørsmålet om evakuering gikk rett til Oslo.

Les også: Den hemmelige operasjonen: Slik smuglet norske spesialsoldater folk ut fra Talibans klør

 Privat / PrivatTOK ANSVAR: Direktør i Afghanistankomiteen, Terje Watterdal, hadde en ett år gammel gutt på militærflyet til Oslo natt til 21.august 2021. Han har senere fått vite at gutten er gjenforent med sin familie i USA. Foto: Privat / Privat

Solberg avgjorde

Beslutningen om at barna kunne evakueres til Norge, ble tatt av den daværende statsministeren, Erna Solberg (H) - på ett vilkår: At internasjonale konvensjoner ikke ble brutt.

19.august fikk de norske politistyrken i Kabul instruks om å «treffe de facto beslutning om innreise i helt ekstraordinære nødstilfeller, særlig knyttet til barn under norsk ansvar ved feltsykehuset».

21. august 2021 landet de 12 første evakuerte barna uten omsorgspersoner på Gardermoen.

Les også: UDs mann på innsiden i Kabul: Slik fikk de evakuert mer enn 1100 personer

Letingen etter familie

I Norge fikk PU, Politiets Utlendingsenhet i oppdrag å spore opp omsorgspersonene til barna. Kripos og Unicef ble koblet på for å avklare deres identitet.

Barna fikk oppholdstillatelse og flyktningstatus, og dermed rett til familiegjenforening i Norge

Allerede i midten av september antok PU at de hadde oppsporet antatte omsorgspersoner til 26 av 28 barn. Det endelige antallet enslige barn ble senere rettet til å være 27.

Til sammenlikning evakuerte USA om lag 200 enslige barn til Doha i Qatar.

 Thomas Andersen / NTBGODAL-RAPPORTEN: Bjørn Tore Godal har ledet granskingen Norges engasjement i Afghanistan mellom 2015 og 2021. Torsdag ble rapporten levert til regjeringen. Foto: Thomas Andersen / NTB

Mange ble gjenforent

Ved ankomst til Norge ble det klart at foreldrene til noen av barna hadde ankommet Norge på andre fly, mens noen foreldre hadde blitt evakuert til andre land.

I september 2021 overførte Norge tre små barn til USA hvor de ble gjenforent med familiene. Norge mottok en afghansk gutt som USA hadde sendt til Qatar, slik at han kunne gjenforenes med sin bror som ble evakuert til Norge.

 ForsvaretBARN UTEN FØLGE: Bildet er fra det midlertidige norske mottaket i Georgias hovedstad Tbilisi, hvor de evakuerte fra Kabul mellomlandet på vei til Norge. Det er publisert i rapporten «Nederlaget – Norge i Afghanistan 2015–2021». Foto: Forsvaret

21 barn ble i Norge

«Etter det innledende identifiseringsarbeidet var det 21 afghanske barn uten omsorgspersoner som PU måtte oppspore foreldrene til», skriver Afghanistan-utvalget.

Nå gjør utvalget opp status for denne ekstraordinære evakueringen:

  • 17 av de 21 evakuerte barna er gjenforent med sine foreldre.
  • For tre av barna var foreldrene sporet opp, men det har foreløpig ikke vært mulig å få familiene ut av Afghanistan.
  • For ett barn har det ikke vært mulig å spore opp foreldrene, skriver utvalget.

I løpet av operasjonen evakuerte Norge om lag 200 norske og 700 afghanske statsborgere i tillegg til et mindre antall borgere fra andre land, til sammen rundt 1100 personer.

– Eneste riktige

«Regjeringens beslutning om å ta imot barna var den eneste riktige», oppsummerer rapporten som ble publisert torsdag.

« I det praktiske arbeidet med å gi barna oppholdstillatelse og sikre familiegjenforening utviste utlendingsforvaltningen, herunder UDI og PU, fleksibilitet og godt håndverk. Norske myndigheter bør lære av håndteringen av denne saken som et eksempel på god og pragmatisk tverretatlig problemløsning, som med fordel kan gjentas i framtidige kriser», skriver utvalget i sin oppsummering.

Read Entire Article