– Solbrillene mine er kjøpt på Temu. Jeg skulle sikkert kjøpe noe annet, og så dukket det opp noen som var kjempekule og billige, forteller Hege Gjellund.
– Det rareste er at det er de beste solbrillene jeg har.
Fredrikstad-kvinnen eier minst fire par solbriller, alle kjøpt på nettbutikken Temu.
Disse solbrillene kjøpte Hege Gjellund på Temu fordi hun syns de lignet et par briller artisten Céline Dion har brukt.
Foto: Elina Louise Karlsen Storheil / NRKHun visste ikke at norske eksperter advarer mot å kjøpe briller på slike nettsteder. Grunnen er at de ofte ikke har dokumentert god nok UV-beskyttelse.
– Det visste jeg ikke. Da må jeg først og fremst kaste dem. Øyehelse er jo superviktig, og solbrillene kjøpes for å beskytte øynene. Jeg kan ikke utsette øynene mine for skade.
Elina Louise Karlsen Storheil / NRK
Julie Ellinor Dahlseth og Mathias Kjølberg Stette
(1/2)
– Jeg har vurdert å kjøpe noen briller til henne på nett fordi de ser smarte ut, sier småbarnsmor Julie Ellinor Dahlseth og ser på datteren, før hun legger til:
– Men hvis det viser seg å være skadelig, er jeg glad for at jeg blir gjort oppmerksom på det.
Hun blir ofte eksponert for billige briller fra utlandet i sosiale medier, spesielt briller rettet mot barn.
Elina Louise Karlsen Storheil / NRK
Julie Ellinor Dahlseth og Mathias Kjølberg Stette
(2/2)
Vanligvis handler de solbriller hos optiker, men paret innrømmer likevel at de har kjøpt billig i nøden.
– Vi måtte hastekjøpe briller på ferie en gang, men utover det så kjøper vi briller vi stoler på, forteller Stette.
Han reagerer på at briller uten tilstrekkelig filter fritt kan selges til nordmenn på nett.
– Det burde ikke være lov.
Elina Louise Karlsen Storheil / NRK
Khadija Boumaaoued
– Det er mye falske varer. Det kan være lagd hvor som helst uten noen som helst garanti. Det er alltid lurt å kjøpe ekte solbriller.
– Så du går alltid for ting du er trygg på?
– Ja, det behøver ikke å være dyre merker, bare det er ekte vare.
Elina Louise Karlsen Storheil / NRK
Kariann Langeland:
– Jeg synes det er veldig dumt. Det er derfor jeg kjøper fra norske og europeiske sider, sånn at jeg vet at de følger EU-regler. Men man vet jo ikke hvor de får varene fra igjen, men de har visse regler de må følge.
Elina Louise Karlsen Storheil / NRK
Johan Jansson
– Jeg kjøper alle mine i butikk, så jeg har vel aldri tenkt noe på det. Grunnen til at jeg kjøpte de her, var fordi kompisen min har de samme grønne.
– Så du har aldri vurdert å kjøpe fra nett?
– Jeg liker å prøve accessories før jeg kjøper. Så nei, det hadde jeg aldri kjøpt på nett.
Klar advarsel
Professor og øyelege Tor Paaske Utheim kommer med en klar advarsel før vårsola tittet frem for alvor.
– Solbriller uten UV-beskyttelse kan faktisk være verre enn å ikke bruke solbriller i det hele tatt.
Øyelegen kommer med en klar advarsel om vårsola.
Foto: Line LyngstadaasHan er tilknyttet Øyehelseklinikken og Tørreøyneklinikken, og er Blindeforbundets rådgivende øyeprofessor.
For å være sikker på at solbrillene holder et visst sikkerhetsnivå, er det CE-merking som gjelder i Europa. Er brillene merket UV400 er du i tillegg sikret full UV-beskyttelse.
Men hvis brillene er produsert og kjøpt fra nettsider utenfor Europa, er det ikke gitt at brillene følger europeisk standard.
Derfor kan solbrillene faktisk være farligere enn å ikke bruke solbriller.
Øyelege Utheim forklarer at det mørke glasset i solbrillene lurer øyet til å åpne seg mer opp. Hvis brillene da mangler filter, strømmer skadelige stråler rett inn.
– Det gjør at mer UV-stråling slipper inn i øyet. Over tid øker dette risikoen for utvikling av uklarheter i linsen, også kjent som grå stær eller katarakt, sier Utheim.
Den kinesiske lavpris-nettbutikken Temu sier derimot at solbriller solgt i Norge må følge PVU-forordningen 2016 om personlig verneutstyr.
Utheim presiserer at prislappen ikke er det viktigste, spesielt i en tid der mange sliter med økonomien.
Billige briller kan være knallgode, så lenge UV-beskyttelsen er dokumentert.
– Det er dessverre en misforståelse at dyrere nødvendigvis er bedre, slår han fast.
Se etter ett spesielt merke
Standard Norge er ansvarlig for det meste av standardisering i Norge, også når det gjelder solbriller.
Kommunikasjonsrådgiver Einar Morten Lassesen i organisasjonen påpeker at billigbriller produseres over hele verden, og at man ikke alltid vet hvor de kommer fra.
Einar Morten Lassesen
Kommunikasjonsrådgiver, Standard Norge
– Derfor er det stilt krav i Europa om at glassene skal ha en minimumsbeskyttelse før de kan selges. Det er der CE-merking kommer inn, forklarer Lassesen.
Lassesen oppfordrer solhungrige nordmenn til å alltid se etter merket for å være trygge på glasset.
Han kommer imidlertid med en liten påminnelse om at merket ikke garanterer for resten av brillen:
– Brillestengene kan knekke ved første bruk. Hvis det er dårlig kvalitet på brillene, stilles det ikke krav om det. Det er selve glassene CE-merkingen er koblet til.
Publisert 07.04.2026, kl. 12.18













English (US)