Etter store salg til utlandet har prisene på norske spillere i skutt i været. Nå frykter flere at jaget etter det neste store salget kan gå for langt.
Rapporterer fra Marbella Onsdag 12. mars kl. 07:19Kortversjonen
- Prisene på norske fotballspillere har økt kraftig, noe som skaper bekymring for klubbene.
- Vålerenga-assistent Petter Myhre mener varsellampene bør blinke hos flere.
- Klubber som Bodø/Glimt og Molde har tjent stort på suksess i Europa.
- Mange frykter en økonomisk krise lik den for 15 år siden.
– Den største bekymringen er at noen klubber, om ikke knekker nakken, så i hvert fall får en realitetssjekk, sier Vålerenga-assistent Petter Myhre i «Fotballpodden».
I januar ble det satt ny overgangsrekord i norsk fotball. Ifølge Transfermarkt ble det solgt spillere for 300 millioner kroner. Det skaper ringvirkninger i økosystemet i norsk fotball.
– Vi ønsker først og fremst norske spillere, men vi har ikke råd til å være med på leken. Vi synes at de norske spillerne blir litt overpriset. Da er det mer verdi for pengene å hente utenlands, sier Vålerenga-sportssjef Joacim Jonsson i samme podkast.
Vålerenga er blant flere klubber som har valgt å se til utlandet når de skal forsterke laget. Flere er i ferd med å makse kvoten på ni spillere fra utlandet.
– Det er nok ikke sunt at alle makser med utlendinger. Om det er 130 til 150 utenlandske spillere i Eliteserien, så er ikke det sikkert at det er bra for å utvikle norsk fotball, sier Jonsson.
Sportssjef i Vålerenga
VIF-duoen ser en tydelig trend om at prisen på norske spillere har skutt i været. Flere klubber har også uttalt at de ikke ønsker å forsterke konkurrenter internt i Norge.
Selv et mindre marked som Obosligaen beskrives som «krevende». Det er gjengangsmelodien blant alle sportssjefene og trenerne VG har snakket med i Spania.
– Helt uprøvde kort går for veldig dyre summer. Det er en stor risiko å ta økonomisk. Det har blitt et knalltøft marked internt, sier Jonsson.
– Spillere som nå går for 7–8 millioner hadde kanskje gått for 3–4 millioner for bare noen år siden. Om man skal ha flere spillere, så blir det plutselig mye penger. Det som redder det nå er at vi klarer å selge spillere til utlandet. Men om det forandrer seg, så kan det bli en utfordring, sier Myhre.
Assistenttrener i Vålerenga
Nå er frykten at man skal havne i samme situasjon som for om lag 15 år siden, hvor flere klubber opplevde tøffe, økonomiske nedgangstider da «bobla sprakk».
– Er vi på vei dit nå?
– Jeg håper ikke det, men det er noen varsellamper som bør blinke hos flere. Hvis alle blir med på den galoppen nå, så er det garantert noen klubber som ikke kommer til å takle det.
Klubber som Bodø/Glimt og Molde har fått en veldig solid økonomi etter flere år med suksess i Europa, noe som har gitt dem enorme inntekter.
Petter Myhre poengterer at mange klubber derfor er villige til å ta en ekstra risiko for å komme seg inn i det gjeve selskapet.
Joacim Jonsson ser spesielt én endring som kan gi grunn til bekymring.
– Det er bare noen år siden man sa at det var «galskap» å budsjettere på spillersalg, og at man gamblet på økonomien i klubben. I dag er det ikke en klubb i Eliteserien som ikke budsjetterer med spillersalg. Det er klubber som ikke har hatt så mange spillersalg, som budsjetterer med 30 til 50 millioner i spillersalg, hevder Jonsson.
– Da sitter man og tenker: Hva skjer hvis de ikke får det spillersalget? Om det ikke er kroken på døren, så er det fort tøffe, tøffe tider.
Også da Erik Nevland og Eirik Bjørnø gjestet «Fotballpodden», ble pengegaloppen i norsk fotball et stort tema.
– Jeg tror vi er på et punkt hvor man tøyer strikken ganske langt nå. Lønningene blir høyere, og spillersalgene internt i Norge blir større. Det er en naturlig del av utviklingen når norsk fotball utvikler seg, men man skal være litt varsom og ikke kaste seg for mye med på den bølgen, sier Vikings daglige leder Eirik Bjørnø.
VG-podkasten «Fotballpodden» er tilgjengelig gratis overalt der du hører podkast.