Aalbu presset om Norges hoppjuks: – Vi tror vi vet hva som har skjedd

4 hours ago 3


Hoppsjef Jan-Erik Aalbu med oppdatering om den norske hoppskandalen.

Onsdag 12. mars kl. 15:15

Foran pressen i Holmenkollen sier Aalbu følgende om Norges juks i VM:

– Vi tror vi vet hva som har skjedd. Det gjenstår fortsatt samtaler i vår interne undersøkelser. Hva som kommer frem der, kan jeg umulig vite nå.

– Hvem vi snakker med, og om hva, kan jeg ikke gå inn på nå. Fokuset vil være hva som skjedde under lørdagens konkurranse, sier han.

– Vi avventer FIS sin granskning. Det pågår ikke en egen granskning hos oss nå, legger han til.

Aalbu gjentar han han selv ikke visste noe om jukset.

– Det er mange som har stilt spørsmål om jeg har visst om det som har skjedd. Jeg vil gjenta: Jeg har ikke visst noe. Om jeg burde ha visst, det er et helt annet spørsmål. Som jeg forstår at stilles, sier Jan-Erik Aalbu.

Han ramset opp status i saken: At tre personer i støtteaparatet sydde inn stiv tråd, vel vitende om at det var utenfor FIS sitt regelverk. De tre er suspendert.

– Vi har ingen holdepunkter om at manipulasjon har skjedd tidligere. Vi har juksa. Vi må tåle å ta konsekvensene av det.

Aalbu opplyser at alle drakter brukt i VM er levert inn til FIS for kontroll.

 Mattis Sandblad / VGFoto: Mattis Sandblad / VG

– Skiforbundet og hopplandslaget har ingen kommunikasjonsstrategi om å flytte fokuset over på en juksekultur i skisporten. Jeg ble matt når jeg hører og leser dette

– Vi har ett fokus. Juks er juks. Som idrettsnasjon kan vi ikke bagatelisere juks.

Til NRK forteller Daniel-André Tande, Johan Remen Evensen og Anders Jacobsen åpent om en utbredt juksekultur i hoppsporten. Aalbu sier at han berømmer dem for sin åpenhet, men at han har mer enn nok med denne saken.

På ski-VMs nest siste dag ble det oppdaget regelbrudd knyttet til de norske hoppernes dresser. Marius Lindvik, Johann André Forfang og Kristoffer Eriksen Sundal ble disket i stor bakke.

Norge ble avslørt da noen snikfilmet at støtteapparatet justerte på hoppdressene.

Sportssjef Jan-Erik Aalbu innrømmet søndag at Norge bevisst hadde jukset.

Siden er hovedtrener Magnus Brevig, skredder Adrian Livelten og assistenttrener Thomas Lobben alle suspendert fra sine stillinger.

Read Entire Article