VM-feber i Oslo: – Det største som skjer i år!

1 day ago 1



Forventningene koker over før nattens kamp mot Senegal.

Rapporterer fra Spikersuppa i Oslo Oppdatert mandag 22. juni kl. 19:34
  • Forventningene er skyhøye før nattens VM-kamp mellom Norge og Senegal.
  • Supportere samlet ved Spikersuppa i Oslo gleder seg stort og håper på seier.
  • Flere tror Norge kan gå hele veien og vinne VM.
  • Stemningen er elektrisk blant fansen, og nasjonalfølelsen er sterk.

Natt til tirsdag klokken 02.00 braker det løs. Da møter Norge Senegal i sin andre VM-kamp.

På arrangementet Fotball i sentrum ved Spikersuppa i Oslo har de første supporterne allerede inntatt plassene sine.

Det er fortsatt stille før stormen, men optimismen sitter løst hos guttegjengen VG møter i 17.30-tiden.

– Hvordan er stemningen her akkurat nå?

– Den er veldig, veldig bra. Det begynner å koke nå. Vi tar et par øl, men prøver å ikke drikke for mange så vi får med oss kampen, sier Mathias Møskeland (21).

Sammen med kompisgjengen varmer han opp til nattens fotballfest. Møskeland tror det blir en fysisk tøff kamp, men har full tillit til landslagssjefen.

– Jeg tror Ståle og gutta har en klar plan for hvordan de skal løse dette, sier han.

 Hallgeir Vågenes / VGF.v.: Kristian Johannessen (21), John Seglem Vekre (22), Henrik Berget Dahl (22), Christian Skan (22), Emmanuel Nuland Hovin (22), Aleksander Matre Alim (22) og Mathias Møskeland (21). Foto: Hallgeir Vågenes / VG

John Seglem Vekre (22) er enda mer optimistisk og spår 3–0 eller 4–0 til Norge.

Sist Norge var i VM, røk laget ut i åttendedelsfinalen mot Italia. Denne gangen sikter gutta langt høyere. Møskeland tror Norge vinner gruppen foran storfavoritten Frankrike – og deretter bærer det hele veien til finalen.

– Jeg er stolt av gutta, og jeg tipper vi vinner hele VM, sier han.

– Helt enig, vi vinner VM, slår Kristian Johannessen (21) fast.

Det står med andre ord ikke på ambisjonene.

SE: Norske supportere avbryter yoga-time.

– Helt ubeskrivelig

Ved et annet bord lenger ned sitter Jesper Granlund med venner. Han legger ikke skjul på hva kvelden betyr for ham.

– Altså, det her er det største som skjer i år! Vi er så gira. Det er helt ubeskrivelig. Jeg kjenner jeg blir rørt av å tenke på det, sier han.

Oppvarmingen består av godt drikke og kortspill, forteller han, mens han prøver å få tiden til å gå. På hodet har han en hjemmelaget hatt med norgesflagget, sydd av søsteren.

 Hallgeir Vågenes / VGJesper Granlund og vennegjengen varmer opp til nattens kamp mellom Norge og Senegal. Foto: Hallgeir Vågenes / VG

Granlund er heller ikke beskjeden på Norges vegne.

– Jeg tror jo at Norge vinner VM, slår han fast.

Skulle det skje, lover han verdens lengste «ro» opp mot Karl Johan. Og dersom Norge vinner i natt, er han tydelig på hvordan han skal feire.

– Da blir det hjemmekontor i morgen. Jeg skal sove lenge. Skål!

Nasjonalfølelse

Et stykke unna sitter John Elliot Holm Finset (22) med vikinghjelm på hodet. Forventningene til nattens kamp er skyhøye, og han nøler ikke når han skal komme med sin spådom:

– 3–1 til Norge!

 Hallgeir Vågenes / VGJohn Elliot Holm Finset (22) og Tobias Alstad Olsen (21) kjenner seg ekstra norske i dag. Hvor mange vikinghjelmer som blir brukt i Oslo natt til tirsdag, vites ikke. Foto: Hallgeir Vågenes / VG

Kompisen Tobias Alstad Olsen (21) nikker anerkjennende ved siden av. Sammen med en tredje kompis skal de kose seg og varme opp til kampen utover kvelden.

For Finset er nasjonalfølelsen ekstra sterk denne dagen, forteller han.

– Det er viktig å gå tilbake til røttene sine på en dag som dette, sier 22-åringen med vikinghjelmen.

Hvor langt går Norge?

aUtslått i gruppespilletbUtslått i 16-delsfinalencUtslått i 8-delsfinalendUtslått i kvartfinaleneUtslått i semifinalenfNorge kommer til VM-finalen!

Read Entire Article