– Vi vil investere nærmere 12 milliarder kroner i byggefasen og enda mer på teknologien som skal være inni datasenteret.
Det sier driftsdirektør i teknologiselskapet Nscale, Alex Sharp, til NRK.
Han hadde reist til nordlandskommunen Fauske for å annonsere nyheten om at de har kjøpt den gamle travbanen i kommunen.
Her vil de om kort tid gå i gang med bygging av et datasenter – dersom alt går etter planen.
Alex Sharp er driftsdirektør i teknologiselskapet Nscale.
Foto: Lars-Bjørn Martinsen / NRKOm datasenteret i Fauske blir en realitet vil det innebære:
- Strømforbruk på 13 MW – med ønske om mer
- Om lag 1000 arbeidsplasser totalt i byggefasen
- 100–150 permanente arbeidsplasser når datasenteret er i drift
- En målsetting om at datasenteret skal kunne åpne i 2027
Bygger datasenter for kunstig intelligens
Nscale beskriver seg selv som et selskap som «hyperskalerer» datasenter til bruk for kunstig intelligens.
I september gikk Aker inn med 2,8 milliarder kroner i selskapet og ble dermed en av de største eierne, ifølge E24.
Men disse datamaskinene krever også store mengder kraft.
Derfor ser selskapet til Norge.
– Norge er nøkkelen til vårt selskaps strategi, sier Sharp.
– For det første er det kalde klimaet fordelaktig for å bygge datasenter, men den største årsaken er tilgangen på ren fornybar kraft, fortsetter Sharp.
Fra før har Nscale et datasenter i drift litt lenger sør i Nordland, i Glomfjord (30 MW).
Men selskapet har også flere prosjekter rundt om i Norge:
- Kvandal (Narvik) – 200 MW
- Oslo – 15 MW
- Stavanger – 15 MW
- Korgen (Hemnes) – 250 MW
– Ikke mangel på kraft
– Dette vil være bra for kommunen. Vi har mye kraft som renner på havet, fordi det er fullt på strømnettet, sier ordfører Marlen Rendall Berg (Sp).
Hun tror ikke prosjektet er et luftslott, men sier at det forutsetter at Nscale får nok kapasitet i strømnettet.
– Det høres realistisk ut og det er kapital bak. Så jeg håper virkelig at dette er planer som lar seg gjennomføre og at vi får bruke kraften vi har i dag.
Ordfører Marlen Rendall Berg (Sp) og Elnar Remi Holmen i Salten kraftsamband (SKS) håper planene blir en realitet, men peker på kapasiteten i kraftnettet som en stein i skoen som må fjernes.
Foto: Lars-Bjørn Martinsen / NRKElnar Remi Holmen i Salten kraftsamband (SKS) peker på samme utfordring.
– Vi har ekstremt lave priser i Nord-Norge. Årsaken er at det flommer over magasinene i vannkraftverkene. Så det er ikke mangel på kraft, men utfordringen er å frakte strømmen gjennom strømnettet til der forbruket skal være.
Han legger imidlertid til at prognoser viser at fra 2035 vil det være behov for utbygging av mer kraft i Norge og i nord for å møte behovene.
– Er dette den beste måten å bruke strømmen på?
– Det mener vi at det er. Datasenter som fokuserer på kunstig intelligens er det et enormt behov for globalt. Dette kan virkelig bli stor verdiskapning for regionen.
Prosjektet føyer seg inn i rekken av datasentre som er i drift eller under planlegging i kommuner i nord.
Planlegger gigasenter i Narvik og Hemnes
I sommer annonserte nettopp Nscale at de hadde inngått en avtale med Aker om bygging av et KI-datasenter i Narvik til om lag 10 milliarder kroner.
Som kunde har de fått med seg teknologigigantene OpenAI.
Prosjektet i Narvik vil imidlertid sluke vesentlig mer strøm enn prosjektet i Fauske.
Aker anslår at Narvik-prosjektet vil bruke 230 MW kraft – med ambisjoner om å utvide til over 500 MW.
– Det er bare USA og De forente arabiske emirater som har lansert større prosjekter, sa Aker-sjef Øyvind Eriksen til NRK etter offentliggjøringa.
En rekke steder i Nordland er det datasentrene i drift eller under planlegging. Billig nordnorsk kraft og kaldt klima er
Men duoen Aker og Nscale har også store planer lenger sør i Nordland, i kraftkommunen Hemnes.
Til Rana Blad fortalte Nils Lysø i Aker at planen er at senteret i Korgen skal bli like stort som det de bygger i Narvik.
Datasenteret vil koste rundt 100 milliarder kroner, sysselsette om lag 200 ansatte og planen er driftsstart i 2028.
Kan bli femdobling av strømprisene i nord
Men strømbruken er ikke ukontroversiell og flere politikere har sagt datasentrene midt imot.
NRK har tidligere skrevet om at KI-prosjektet i Narvik i seg selv kan bidra til en femdobling av strømprisene i Nord-Norge.
I tillegg skaper datasentrene skaper også langt færre faste arbeidsplasser enn tradisjonell industri:
Publisert 24.10.2025, kl. 13.45 Oppdatert 24.10.2025, kl. 13.45






















English (US) ·