Stortingspolitikeren fra Troms og Høyres helse-boss på Stortinget har lenge sittet stille i båten og vurdert fram og tilbake om han skal stille som nestleder i Høyre.
Nå har han bestemt seg:
– Da er det bare å peise på. Akkurat som vi skal gjøre i Høyre fremover! sier han, mens han gestikulerer med armene og peker ut en stø kurs fremover.
Fremover mot Scotsman for å være helt nøyaktig. Utestedet på Karl Johan er kjent for å være et stamsted for nordledninger som har forvillet seg til hovedstaden.
– Jeg bruker to minutt og elleve sekunder fra kontoret mitt og til Scotsman, forklarer han mens han går med bestemt gange.
Dessverre er puben stengt når vi møter Bøe kl. 10.32 torsdag formiddag, og Bøe river og sliter i døren uten hell.
– Det var som bare farsken. Eneste gangen man ikke slipper inn her, er om det er stengt, tydeligvis.
Men nei da! Han blir ikke nektet inngan nå heller, viser det seg. Når Bøe forklarer at han vil gjøre sitt lanseringsintervju på Scotsman slipper han ikke bare inn – han blir lovet en egen plakett og eget bord av utestedets daglige leder, dersom han lykkes med å komme inn i Høyre-ledelsen.
Nytt mannskap
Bøe setter seg godt til rette før han legger i vei om sin plan for Høyre:
– Nye tider krever nytt mannskap. Jeg vil inn i Høyres partiledelse – jeg stiller til nestleder, og jeg vil være med og fornye partiet.
Det er knapt om plassen på toppen. Og selv om Bøe også sier at han godt kan sitte i Høyres arbeidsutvalg, altså partiets utvidede ledelse, så er det nestledervervet han har mest lyst på.
Ola Svenneby, Peter Frølich og Sandra Bruflot har allerede sagt at de ønsker nestledervervet. I tillegg er det åpent om Henrik Asheim ønsker å fortsette som en av partiets to nestledere.
– De er alle utrolig dyktige, men jeg tenker at jeg må snakke om mitt kandidatur.
Torsdag annonserte endelig Ine Eriksen Søreide at hun ønsker å bli ny Høyre-leder. Dermed sa Henrik Asheim at han ikke vil bli leder, slik han i forkant hadde varslet at han ville dersom hun stilte.
Nikolai Astrup har også trukket sitt lederkandidatur, etter at Søreide kastet seg inn i kampen.
Vil du leke valgkomité i Høyre? Legg din lederkabal her:
Kan bli kamp
– Det er to kandidater til nestlederjobben utenfor det sentrale Østlandet – deg og Frølich. Kan det bli en kamp mellom dere to?
– Nå er Oslo og Bergen Norges to største byer, og jeg tror ikke vi kan si at distriktene er ivaretatt med Bergen i ledelsen.
– Men la meg si dette: PC er en ekstremt dyktig politiker, som har truffet utrolig godt på tidsånden. Hans engasjement, og hva han har gjort for Ukraina, er det ingen som kan måle seg med i Norge.
– Samtidig tenker jeg kanskje hakket bredere for Høyre. Jeg vil bygge hele Høyre ute i landet, og bygge ned avmaktsfølelsen som nok noen sitter med mellom grasrot og toppledelse. Veien skal være kort, og jeg vil være det bindeleddet. Vi kan ikke bare ha store politiske tenkere i Høyres ledelse, vi må ha noen som tar på skoene og gjør jobben.
– Du er klar for kamp om vervet?
– Jeg er klar for kamp! Vi er i en kjempeheldig situasjon med så mange flinke folk som kan bekle disse rollene. Konkurransen er hard, men jeg må være ærlig på hva jeg ønsker. Jeg har lyst til å bidra, og jeg står inne for mitt kandidatur, sier han.
– Kan du ta kampen helt til landsmøtet og kampvotering?
– Nå skal vi ta ting i tur og orden. Nå rekker jeg opp hånden og sier at jeg har lyst, så skal valgkomiteen får gjøre sin jobb.
Ekte nordledning – med vestlandsdialekt
Finansavisen omtalte i valgkampen Erlend Svardal Bøe som «en ekstremt anonym stortingspolitiker». Men på valgnatta var Bøe alt annet enn anonym, da han ba Erna Solberg gå av før han brøt ut i vill jenkadans – live på VGTV.
Se jenka-mannen:
Bøe er vokst opp i Florø i gamle Sogn og Fjordane, men har bodd hele sitt voksenliv – siden han kunne velge selv – i Nord-Norge – og Tromsø.
– Så jeg føler meg mest som nordlending, selv om jeg besøker familien i Florø ofte. Vi er ikke redd for klar tale. Vi kaller en spade for en spade og en tullkuk en tullkuk, sier han.
– I tillegg til å være nordlending med vestlandsdialekt, så jobber jeg i Oslo, mens pappa er fra Telemark. Så jeg har tenkt at jeg er en skikkelig sånn «Norge rundt»-politiker. Jeg burde hatt med meg en høyttaler over alt som spiller kjenningsmelodien: «Du-run-dundun, du-run-dundun, dudududududuuuu. Dun», nynner han.
Han sier at partiet ikke kun kan ha storby og Østlandet inn i ledelsen, men må speile hele landet.
– Samtidig så er jeg opptatt av at jeg ikke bare skal fylle et hull som et «distriktsalibi». Jobben må også gjøres.
– Men kan man virkelig si at du er en distriktskandidat, når du bor i Tromsø – Norges 12. største by?
– Både ja og nei. Bor du i Nord-Norge og ser mot mange av de som stiller på østlandsområdet og Vestlandet så mener jeg det. Men jeg skal ikke bare fylle noen distriktskvote, jeg stiller fordi jeg har noe å bidra med. Enkelt og greit.
Bøes tre pilarer
Bøe har tenkt ut tre «pilarer» for sitt Høyre:
- Vi må evne å lage politikk for hele landet.
- Vi må bli mer systemkritiske.
- Vi må være et parti som ikke kan være alt for alle – vi må være der for dem som trenger det mest.
Han har sett seg lei på at Senterpartiet har fått ha eierskap til distriktspolitikk alene i norsk politikk.
– Når det kommer til distrikt så kan Senterpartiet bare et ord: «Gratis». «Gratis, gratis, gratis», det er til å bli gal av. Det er løsningen deres på alt. Ferge? Gratis. Barnehage? Gratis. Det er ikke det folk etterlyser. Det er at veiene og infrastrukturen funker, at man kan leve gode liv i distriktene, ikke at alle mulige tjenester skal være gratis. Vi må vise at vi har et reelt – og et bedre alternativ til politikk for hele landet.
Statsforvalteren lever farlig
Bøe mener Høyre må slutte å være så «skikkelige» og forsvare det bestående.
– Vi må tørre å utfordre det som ikke fungerer. Ta statsforvalteren for eksempel. Statsforvalteren lever veldig farlig om jeg blir nestleder.
– Stad skipstunnel?
– Er jeg mot. Jeg mener heller de ti milliardene må brukes på fylkesveier rundt om i Norge og distriktene. Vi må bruke pengene våre på en best mulig måte, og ta riktige valg. Vi kan ikke gjøre alle fornøyde, men folk skal føle seg trygge på at Høyre forvalter folks skattepenger på en god måte.
I dag er Bøe Høyres fraksjonsleder for helsepolitikk på Stortinget. Han sier også partiet må tenke nytt på helsevernet.
– Vi kan ikke frede helseforetaksmodellen, når den oppleves så fremmed for folk. Og så er vi alt, alt for behandlingstung i helsevesenet i dag, istedenfor å tenke forebygging tidligere. Her må vi tenke helt nytt.
Bestevenn i valgkomiteen
I valgkomiteen sitter en av Bøes aller nærmeste venner, fylkesvaraordfører i Troms, Benjamin Furuly.
– Kommer det godt med å ha bestevennen sin i valgkomiteen?
– Benjamin er veldig profesjonell, sier Bøe med en brydd mine.
– Men det kan ikke skade?
– Nei, men som sagt så er Benjamin veldig profesjonell, det er ikke sånn at vi to konspirerer.
Oslo-Tromsø
En avsluttende anekdote:
For ti år siden var Bøe generalsekretær i Unge Høyre og pendlet regelmessig mellom Tromsø og Oslo. Da ble vi to, altså jeg som skriver denne artikkelen og Bøe, sittende i lag på flyet.
– Det er den eneste gangen jeg har vitnet at noen trykker på den røde knappen for å få mer bevertning. Fordi du ville ha én til smoothie, som fulgte gratis med ditt SAS-diamantkort. Hva har du å si til det i dag?
– Å herregud, nei, du har ikke tenkt til å skrive det?
– Jeg tenker det sier noe om ens karakter.
– Å gud.
aSandra BruflotbPeter FrølichcErlend Svardal BøedHenrik AsheimeOla SvennebyfBø-ordfører Sture Pedersen

2 hours ago
1












English (US)