Vil avslutte kronprin­sessens beskyt­terskap

3 hours ago 4



Styret i Det Norske Jentekor anbefaler at kronprinsessens beskytterskap avsluttes. Det har styret uttrykt i et brev til sangere og foresatte, ifølge TV 2.

Kronprinsesse Mette-Marit etter en korøvelse med Det norske jentekor på Ruseløkka skole i Oslo i desember i fjor. Foto: Stian Lysberg Solum / NTB

I brevet skriver styret at kronprinsessens «forbindelser til J. Epstein har ledet til uro i organisasjonen», skriver TV 2.

Derfor har styret satt torsdag 12. mars som en frist for å innhente ny informasjon i saken. Informasjonen skal eventuelt stille hendelsene «i et nytt lys», ifølge brevet.

– Vi har ytret ønske om at kronprinsessen selv skulle uttale seg og har valgt å avvente dette. Dialogen har ikke ledet til fremdrift, står det i brevet.

Organisasjonen skal nå stemme over om samarbeidet skal avsluttes, skriver TV 2.

Daglig leder Ingrid S. Østvang i Det Norske Jentekor vil ikke kommentere saken til kanalen. Slottet har ikke svart henvendelsen til kanalen.

Tidligere har organisasjonen Sex og samfunn brutt samarbeidet med kronprinsesse Mette-Marit, mens Rådet for psykisk helse har satt samarbeidet på pause.

I tillegg har flere andre organisasjoner som beskyttes av kronprinsessen, vurdert samarbeidet etter det kom fram i de såkalte Epstein-dokumentene at kontakten var mer omfattende enn det som tidligere hadde vært kjent.

Publisert: torsdag 12. mars 2026 kl. 17:36 Oppdatert: Akkurat nå

Read Entire Article