Viktig informasjon ble ikke skrevet ned: – Bekymrer meg veldig

5 hours ago 1



Oslo fengsel-saken:

I rapporten fra betjenten i Oslo fengsel stod det ingenting om at han slo en innsatt. Det får trolig ingen konsekvenser for ham.

 Skjermbilde / Goran Jorganovich / TV 2
STRAFFBART: Mette Yvonne Larsen reagerer etter hendelsen i Oslo fengsel Foto: Skjermbilde / Goran Jorganovich / TV 2

Publisert 28.06.2026 23:19

– Det er jo straffbart. Skal man skrive et dokument, så må man få med alt. Ellers er det en form for dokumentforfalsknig, sier Mette Yvonne Larsen, leder for Forsvarergruppen i Advokatforeningen. 

Nylig fortalte TV 2 historien om Moa Chehade (37). Han sonet en dom i Oslo fengsel da han i fjor sommer ble lagt i bakken av flere betjenter som så ut til å ha kontroll på ham. 

Like etterpå ble han slått flere ganger av en av betjentene. Saken ble anmeldt av lederen i Oslo fengsel, og påtalemyndigheten har nå tatt ut tiltale mot betjenten som slo. 

Han er imidlertid ikke tiltalt for det som skjedde etter at slagene falt. 

Her blir fangen slått flere ganger av fengselsbetjenten.

– Bekymrer meg  

Etter hendelsen skrev betjenten en detaljert rapport om hva som skjedde. 

Verken han, eller kollegene som var involvert, nevnte slagene med et eneste ord.

 Frode Sunde / TV 2
REAGERER: Leder for Forsvarergruppen, Mette Yvonne Larsen Foto: Frode Sunde / TV 2

I stedet ble Chehade anklaget for vold mot offentlig tjenestemann. 

– Det bekymrer meg veldig. Det må bety at den som har skrevet rapporten, vet at det som skjedde var straffbart, sier Mette Yvonne Larsen.

I rapportene stod det blant annet at Chehade, som holdt i en tekopp, «kastet koppen med varmt vann med kraft». 

På videoen ser man at koppen slippes i bakken. 

Du kan se hele hendelsesforløpet i TV 2 Play-dokumentaren «Slagene i Oslo fengsel». 

TV 2 avslører: Slagene i Oslo fengsel

TV 2 Play

Reagerer på avgjørelse

TV 2 har spurt politiet om hvorfor de ikke har tiltalt betjenten for ikke å ha skrevet om slagene i rapporten sin. 

Politiadvokat Bendik Tveiten Vigsnes skriver at det i norsk rett foreligger en rett til vern mot selvinkriminering. 

– Prinsippet innebærer at ingen skal tvinges til å bidra til egen straffeforfølging, typisk ved å avgi forklaring eller utlevere bevis som kan brukes mot seg selv i en straffesak, sier Tveiten. 

Det svaret reagerer Mette Yvonne Larsen på.

– Det var et veldig pussig svar, er konklusjonen hennes.

 Frode Sunde / TV 2

Slik forklarer de at slagene ikke var med i videoen

– Er du redd dette kan skape en uheldig presedens?

– Hvis den viktige hendelsen som vi ser på filmen, er tatt ut av rapporten, og det er en straffbar hendelse, er det selvsagt at det er snakk om dokumentforfalskning.

Hadde ingen ønsker om å skade

TV 2 har forelagt Larsens uttalelser for politiet. 

– Vurderingene som er gjort, vil bli nærmere redegjort for i hovedforhandlingen. Jeg har ingen ytterligere kommentarer utover det, sier Vigsnes. 

 Stian Lysberg Solum / NTB
Politiadvokat Bendik Tveiten Vigsnes. Foto: Stian Lysberg Solum / NTB

Den tiltalte fengselsbetjenten har ikke ønsket å kommentere denne saken og heller ikke svare på hvorfor han utelot slagene i sin rapport. Via sin tidligere advokat Atle Sønsteli Johansen har han tidligere uttalt at han er lei seg og hadde ingen ønsker om å skade den innsatte:

«Alt skjedde veldig fort og jeg oppfattet at de ikke hadde, eller var i ferd med å miste kontrollen på den innsatte. Jeg løp derfor til for å bistå. I ettertid er det mulig å si at jeg kanskje misforsto og at betjentene hadde bedre kontroll enn det jeg oppfattet, men situasjonen var veldig kaotisk». 

Hans nye forsvarer, advokat Petar Sekulic, sier at han ikke har rukket å sette seg inn i saken enda. 

Read Entire Article