Akkurat nå
Utenriksminister Espen Barth Eide sier til VG at Norge ikke planlegger for å gjøre noen enkelttiltak som et svar på USAs toll mot Norge.
USA og Donald Trump innførte tidligere denne uken 15 prosent toll mot Norge. Svalbard og Jan Mayen får 10 prosent toll mot seg.
Det kunngjorde Trump på det han selv har valgt å kalle «frigjøringsdagen».
Nå offentligjør utenriksministeren at Norge ikke kommer til å svare med samme mynt overfor VG:
– Vi planlegger ikke nå for noen enkelttiltak, men samarbeider med andre. Norges plan nå er å holde tett kontakt med EU og de andre EØS-landene, sier utenriksminister Espen Barth Eide til avisen i Brussel.
Norge rammes også med en flat toll på 16 prosent på eksport til USA, noe som blant annet vil ramme norsk sjømatindustri. Toll gjør varer som importeres til et land dyrere. Målet er å beskytte egen industri og egne bedrifter.
Statsminister Jonas Gahr Støre sier at Norge ikke har tradisjon for å innføre toll på samme måte som USA nå gjør.
– Kan vi stole på Trumps USA?, spør VG statsministeren.
– Jeg mener vi skal stole på at land holder de avtaler de inngår og står for det de sier de skal stå for. Sånn må det være. Men alt vi skal stole på må etterprøves for å se at det faktisk holdes. Det gjelder ikke bare for Norge, men også andre land, sier Støre til VG.
Han legger til:
– Jeg har ikke tro på at Norge alene kan få Trump til å skifte mening. Da må vi jobbe godt politisk sammen med andre land slik at vi samlet sett kan påvirke, sier han.