- Innenriks
Verken Simen Velle (Frp) eller Amalie Gunnufsen (H) har fullført førstegangstjenesten. Men begge vil forsvare Norge, skulle det bli nødvendig.
Publisert 10.01.2026 16:03
– Jeg som er en ung mann kan fort bli nødt til å gjøre min plikt, sier Simen Velle (Frp).
TV 2 har invitert med Velle og Amalie Gunnufsen (H) til et finere måltid på den gule måke, også kjent som McDonalds. Restauranten skal være en favoritt hos president Donald Trump.
Bordet er fylt til randen med amerikansk «fast food» og stemningen er god. Men bakteppet er langt fra lystig.
– Det er jo ikke betryggende å lese nyhetene som kommer fra USA. Men, vi er en generasjon som er mer negative enn foreldrene våre. Vi er nok preget av mye alvor, sier Velle.
En generasjon preget av uro
De unge representantene har fått erfare at verden endrer seg fort. Bare siden nyttår har Trump angrepet Venezuela og kommet med trusler mot Nato-allierte Danmark. Men følelsen av frykt kjenner de ikke på.
– Jeg tipper at mange i foreldregenerasjonen som var voksne på 90- og 2000-tallet går og venter på at alt skal bli bra igjen, fordi de opplever ro som normalen. Men for oss er ikke det normalt. Vi er vant til uro, sier Gunnufsen.
De trekker frem da Norge ble rammet av terror 22. juli som noe de husker godt. Og finanskrise, pandemi, flere terrorangrep i Norge, konflikt i Midtøsten, dyrtid, invasjon og krig i Ukraina.
– Men det er noe litt desorienterende ved det som skjer nå, sier Gunnufsen.
– Vi er vant med tanken om at USA vil være der for oss hvis det skjer noe. Men nå er spillereglene endret og det er USA som gjør at vi ikke kan kjenne på trygghet, sier hun.
Velle tar en bit av burgeren og nikker.
Vil ikke svare på om Norge bør bidra
Ingen av de to stortingsrepresentantene vil svare på om Norge burde bidra dersom Trump gjør alvor av truslene og tar Grønland.
– Det er et rent hypotetisk spørsmål. I alle sånne situasjoner er det tusen omstendigheter som må vurderes, sier Velle.
De vil heller ikke svare ja eller nei på om de tror Trump faktisk vil ta Grønland fra Nato-allierte Danmark.
– Det er helt umulig å svare på det. En ting er hva Donald Trump sier. Men så sier Marco Rubio noe, og spesialutsendingen noe annet og kongressmedlemmene noe annet der igjen, påpeker Velle.
– Visst faen er det verdt å dø for
Men én ting er de tydelige på. Selv om ingen av dem har gjennomført førstegangstjenesten, vil de gjøre det som må til for å forsvare Norge. Skulle det bli nødvendig.
– Tanken på å måtte dra i krig skremmer meg selvsagt. Men jeg er veldig glad i Norge, så visst faen er det skummelt, men visst faen er det verdt å dø for også, slår Velle fast.
Amalie Gunnufsen er enig.
– Jeg blir så oppgitt av de som sier at de ikke vil forsvare dagens regjering. Det er jo ikke dem du går til krig for, men det norske demokratiet og folkestyret. Det er landet ditt. Det er vennene og familien din, understreker hun.












English (US)