– Vi i Norge er mye mindre utsatt enn mange andre land.
Det sier redaktør for film- og TV-bladet Rushprint, Kjetil Lismoen, til NRK.
Trump varsler 100 prosent toll på alle filmer som kommer til USA og som er produsert i andre land.
Det skriver han i et innlegg på Truth Social natt til mandag.
Kjetil Lismoen er også filmanmelder i Aftenposten, og mener Norge er mye mindre utsatt enn andre land.
– Nå er vi kanskje litt heldige som ikke er en filmnasjon som eksporterer masse film til USA.
– Men det er den eneste fordelen jeg kan tenke meg, mener Lismoen.
Kulturreporter Andrea Krüger forteller hva Trump har sagt om at han vil ha toll på utenlandske filmer.
Det har lenge vært lukrativt for amerikanske produksjoner å flytte ut fra USA, til land med lavere kostnader.
USA har blant annet hatt store produksjoner utenfor landet de siste årene, som Deadpool & Wolverine, Wicked og Gladiator 2.
«Deadpool & Wolverine» ble blant annet filmet i Canada.
Mesteparten av «Wicked»-filmingen skjedde i London.
«Gladiator 2» filmet både i Marokko og Malta, men ikke i USA.
– Både Canada og Storbritannia har nytt godt av amerikanske storproduksjoner som søker seg til de beste skatteinsentivene for film og TV-serier.
– Det er særlig de to landene Trumps utspill retter seg mot, mener Lismoen.
Gjennom karrieren har Tom Cruise gjort flere av stuntene sine i Norge, her på Hellesylt.
Foto: Geir Olsen / NTBMen vil det nå skje igjen?
Foto: Geir Olsen / NTB
Lismoen tror ikke det ville vært et stort samarbeid mellom USA og Norge videre uansett.
– Amerikanerne er ikke så fryktelig interessert i hva vi holder på med i filmbransjen uansett, rett og slett.
Direktør for Norsk filminstitutt, Kjersti Mo, mener varslingen fra Trump kan påvirke Cannes-filmfestival som starter neste uke.
– Dette vil bringe med seg en stor usikkerhet inn i en av de største internasjonale filmfestivalene.
Kan ikke gjennomføres
Christian With er advokat og jobber med arbeidsrett og markedsføringsrett knyttet til film og TV.
– Dette vil være utrolig vanskelig eller umulig å gjennomføre, sier With til NRK.
Advokat Christian With mener det nesten er helt umulig å gjennomføre.
Foto: Tom Balgaard/NRKHan mener det er streaming som er en stor del av hvorfor toll-innføringen ikke vil fungere.
– Det er vanskelig å legge toll på film siden alt nå ligger på streaming. Det er ikke en fysisk vare lenger.
I tillegg sier With at manuset i filmene ofte gjør at man må ut av landet.
– Handlingene i manuset gjør at man må ut, man kan ikke filme alt i USA, mener With.
– Det er også begrenset med penger i ett marked, og når det da er snakk om budsjett på flere milliarder, så må man ut av landet for finansiering.
Publisert 05.05.2025, kl. 18.14