Var på vei til et nytt eventyr i Slovenia - så ringte Bruttern

1 week ago 12



Mikael Tørset Johnsen ble lei av den rotløse tilværelsen.

Foto: Christine Schefte
  • Petter Rasmus

    Petter Rasmus

Publisert: 04.04.2025 17:36 | Oppdatert: 04.04.2025 17:52

– Nå skal jeg gi karrieren en ny start. Jeg er lei av å reise, lei av terminerte kontrakter og stadig jakt på nye klubber. Jeg er lei av å ikke å ikke vite hva jeg skal gjøre neste år, sier Mikael Tørset Johnsen.

Som 19-åring var han i 2019 svært nær ved å slå gjennom for Hornelands Rosenborg.

- Kanskje burde jeg hatt litt mer is i magen, og blitt værende i RBK litt lenger. Men Horneland og Emberland hadde press på seg for å spille med de etablerte spillere, og da var det best for meg å bare dra videre, sier han om RBK-exiten. Her som innbytter for RBK i treningskamp mot Molde før seriestarten i 2019.  Foto: Ned Alley / NTB

I stedet endte det med utlån til Rini Coolens akademilag i Feyenoord - som igjen ble starten på en urolig og omflakkende tilværelse.

Han fikk kontrakt med storebror Dennis sitt Venezia, men kom aldri på banen. Den italienske drømmen endte med et utlån til nivå to i USA, før han høsten 2023 spilte for Stjørdals/Blink i 2. divisjon.

Avlyste Slovenia-turen

Etter fullført ettårskontrakt i Ranheim i fjor, var 24-åringen på full fart ut i Fotball-Europa igjen.

Han takket nei til det nye kontraktsforslaget han fikk fra Ranheim etter sesongslutt, og dro.

– Jeg var litt over alt, egentlig. Jeg var i Nederland og trente med en klubb som heter FC Emmen. Deretter var jeg i Italia i to måneder og snakket med et par klubber der. Så skulle jeg egentlig videre til Slovenia, hvor jeg hadde pratet mye med klubben FC Koper. Men da Kåre ringte, avlyste jeg det.

- Jeg tror ikke det er noen grunn til å bli stresset, men vi må bli mer robuste i duellspillet og tette igjen mer forsvarsmessig, sier Tørset Johnsen som spilte 90 minutter i tapet for Lyn i serieåpningen. Foto: Christine Schefte

– Har kanskje ikke lyktes

Etter at Kåre Ingebrigtsen slo på tråden i midten av februar gikk det raskt.

– Mikael skrev under for Ranheim 24 timer etter at jeg ringte han. Da hadde jeg sammen med Christian (Eggen Rismark) og Pål-André (Helland) snakket om at Mikael har alt det som kreves - at det bare er opp til oss å få det ut, sier sportssjefen i Fjæra.

Sportssjef Kåre Ingebrigtsen sammen med sportskoordinator Michael Karlsen før serieåpningen mot Lyn. Foto: Christine Schefte

Nå er Tørset Johnsen ærlig på at livet som omflakkende fotball-nomade til tider har vært tøft.

Etter rotløse år, hadde han behov for endring.

– Jeg kunne tenkt at jeg har køddet til karrieren min, men jeg vil ikke tenke på det helt slik. Det har vært mange artige opplevelser som jeg ikke ville vært foruten, selv om det ikke har vært det beste for fotballen. Jeg har kanskje ikke lyktes som jeg kunne ha gjort, sier han.

Ingebrigtsen er glad for at midtbanespilleren til slutt valgte å signere en lang kontrakt med Ranheim.

– Jeg angrer på at jeg ikke så det i fjor, det jeg så tydelig så nå. Å gi Mikael en ettårs-kontrakt i fjor var egentlig bare å holde liv i den uroen for han. Derfor ønsket jeg denne gangen å skrive en treårs-avtale med Mikael. Nå skal han få bort stresset, slå seg til ro, og bli god i Ranheim. Jeg synes jeg merker det på han at han er på et godt sted nå. Både fotballmessig og som menneske, sier Kåre Ingebrigtsen.

Mikael Tørset Johnsen er ute etter en restart på karrieren i Ranheim. (Til høyre ryggtavla til RBK-innleide Håkon Røsten). Foto: Petter Rasmus

– Perfekt

I serieåpningen mot Lyn startet Tørset Johnsen som høyre indreløper. Helt i tråd med de signalene han fikk fra Ranheim før han signerte i vinter - og en direkte årsak til at han la vekk alle planer om et nytt eventyr i utlandet.

– Jeg liker Ranheim, det var ikke derfor jeg ikke signerte etter fjorårssesongen. Jeg trengte å høre at Ranheim ville satse på meg på midtbanen. Det var egentlig det eneste jeg trengte å høre. Da det falt på plass, var Ranheim perfekt. Det er ingen annen plass jeg heller ville vært.

– Hva håper du å få ut av de kommende sesongene i Ranheim?

– Å finne tilbake til gleden med fotballen. Å kose meg med en fin gjeng, og spille mye golf på fritiden. Så håper jeg å få mye tillitt, og at jeg får spille der jeg vet jeg er best - på midten. Jeg vil jo komme meg opp og frem, og håper jeg gjør det så bra her at det åpner seg muligheter. At jeg blir for god for Ranheim.

– Blir han så god i Ranheim at noen andre vil ha han, så skal vi ordne det, kvitterer Kåre Ingebrigtsen.

Read Entire Article