Utbrudd av norovirus på cruiseskip

7 hours ago 1



Passasjerer smittet av mage-tarm-virus om bord på skip med 1200 reisende.

 Marine TrafficArtania på vei til Finnmark. Foto: Marine Traffic
Oppdatert torsdag 10. juli kl. 10:29

Et cruiseskip med norovirus-smitte blant passasjerene er på vei til Finnmark, skriver iFinnmark.

Skipet har rundt 1200 passasjerer om bord, men det er foreløpig ikke kjent nøyaktig hvor mange som er rammet av det svært smittsomme mage-tarm-viruset.

– Skipet kom fra Bremerhaven og passasjerene begynte å bli syke på turen til Brønnøysund. Da de gikk fra Brønnøysund tirsdag var det 50 personer som var syke. Nøyaktig hvor mange som er smittet nå vet jeg ikke, sier skipsagent Remi Solberg i Arctic Guide Service Lofoten AS til avisen Lofotposten.

 Halvard Alvik / NTBArtania på vei ut av Ålesund i 2017. Foto: Halvard Alvik / NTB

Tips oss illustrasjon

Har du tips til oss?

Send oss informasjon, bilder eller video

Norovirus er kjent for å spre seg raskt i miljøer der mange mennesker er samlet på ett sted, som på cruiseskip.

Solberg forteller at alle som er syke eller har symptomer er blitt isolert om bord. Ingen av disse fikk gå i land i Leknes onsdag.

Skipet skal ifølge iFinnmark legge til kai ved flere steder i Finnmark i løpet av de kommende dagene.

Read Entire Article