Uno-X med «tidenes sjanse» – spurtet inn til 3. plass

6 hours ago 4



Uno-X Mobility jakter lagets første etappeseier i det prestisjefulle treukersrittet, og det norske laget satt i drømmeposisjon på lørdagens åpningsetappe etter en svært hektisk avslutning.

Drøye to mil før målgang ble feltet splittet i sidevinden og hele fem Uno-X-ryttere rev seg løs i en mindre gruppe.

– Dette er en gullposisjon for Wærenskjold, utbrøt NRK-ekspert Sondre Sørtveit èn kilometer før mål.

– Så godt har Uno-X aldri ligget i massespurt i Tour de France. Det er tidenes sjanse, sa TV 2-ekspert Dag Otto Lauritzen.

Spurter Søren Wærenskjold var én av fem Uno-X-ryttere, men på oppløpet i Lille var Jasper Philipsen raskest og spurtet inn på seier på åpningsetappen.

en gruppe syklister på en vei med en folkemengde som ser på

PALLPLASS: Søren Wærenskjold ble nummer tre på åpningsetappen. Belgiske Jasper Philipsen vant etappen og kjører seg inn i den gule ledertrøyen.

Foto: Thibault Camus / AP / NTB

Wærenskjold ble nummer tre.

– Jeg hadde ikke så veldig gode ben, så dette er egentlig det beste jeg kunne, sier Wærenskjold til NRK.

– Jeg merker beina er litt "daue" etter mye sofaligging. Det var det beste jeg kunne få ut i dag. Jeg er egentlig veldig fornøyd, sier mandalitten, som har slitt med sykdom den siste uken, til TV 2.

– Klønete

Et tidlig morgenbrudd med fem ryttere ble tidlig redusert til den franske tomannsduoen Mattéo Vercher og Benjamin Thomas, men hovedfeltet nektet utbryterne et større forsprang.

På det meste hadde den franske duoen ett minutt til hovedfeltet, men i kampen om klatretrøyen felte landsmennene hverandre. På toppen av etappens andre stigning mistet Thomas kontrollen på sykkelen på brosteinen, og tok med seg Vercher i fallet – før duoen raskt ble hentet av hovedfeltet.

– Det er en farlig sport, men å tryne der er klønete i min bok, sier NRK-ekspert Ole Kristian Stoltenberg.

I vindutsatte områder i Nord-Frankrike, med flere midtrabatter, rundkjøringer og gjennom flere landsbyer, lå arrangørene til rette for kaos før finalen, med etappeseier og den gule trøyen på målstreken til etappevinneren.

Syv mil før mål var det tendenser til sidevind som splittet feltet fullstendig. Feltet samlet seg, men drøye fem mil senere tiltok vinden og feltet ble splittet igjen.

Feltet samlet seg aldri før en teknisk avslutning i målbyen Lille. Der var belgiske Jasper Philipsen raskest og vant etappen.

Sammenlagtrytterne Remco Evenepoel og Primoz Roglic kom inn 39 sekunder bak vinnergruppen. Dermed taper duoen verdifull tid i sammendraget til Tadej Pogacar og Jonas Vingegaard, som satt med hovedfeltet.

Jakter første etappeseier

Uno-X jakter fremdeles den første etappeseieren i treukersrittet, etter to seiersløse utgaver de to foregående årene.

En gruppe syklister på en vei

ETAPPESEIER: Uno-X jakter laget sitt første etappeseier i Tour de France. Her foran lørdagens åpningsetappe.

Foto: MARCO BERTORELLO / AFP / NTB

– Jeg vil si at drømmen er vel like sterk, men mulighetene er større, uttalte sjef i Uno-X, Thor Hushovd til NRK foran Grand Depart i Lille.

– Laget har utviklet seg. Vi har noe her å gjøre, og vi kommer til å være synlige. Så har vi vært tydelige på at målet er å vinne en etappe, og den tror jeg faktisk kommer i år.

Den italienske stjernen Filippo Ganna, lagkamerat til norske Tobias Foss, måtte bryte underveis på den første etappen etter en velt. Sveitsiske Stefan Bissegger måtte også stå av senere på etappen.

Publisert 05.07.2025, kl. 17.34 Oppdatert 05.07.2025, kl. 17.54

Read Entire Article