Unge politikere vil angre at de tillot så få parkeringsplasser når de blir gamle og kranke

2 weeks ago 19



DEBATT: Jeg undres på om få eller manglende parkeringsplasser i byen Stavanger og omegn er vel gjennomtenkt av politikerne våre?

Politikerne som vil ha få parkeringsplasser må huske på at en dag blir de også gamle. Foto: Fredrik Refvem
  • Bjørg Gudveig Larsen

    Stavanger

Publisert: Publisert:

Nå nettopp

iconDebatt

Dette er et debattinnlegg. Innlegget er skrevet av en ekstern bidragsyter, og kvalitetskontrollert av Aftenbladets debattavdeling. Meninger og analyser er skribentens egne.

Det som forundrer meg er at når det bygges boligblokker så er det gjerne ikke parkeringsplasser til alle boenheter i blokken, ei heller ikke gjesteparkering.

Når man er ung og sprek så kommer man seg rundt omkring på lette ben og kan bruke buss, bysykler og sparkesykler.

Tidkrevende uten bil

La det gå 20–30 år, da er det den eldre garde som ønsker å bo i en mindre bolig, og man velger da ofte blokkleilighet. Man ønsker å reise litt rundt i verden så lenge lysten og helsen holder. Så kommer den dagen du vandrer rundt på vaklende ben og ikke er så mobil lenger.

Tanken hos politikerne er at du skal bo hjemme, enten du surrer i hodet eller strever med annet. Det er opplest og vedtatt at den eldre delen av befolkningen er økende. Familien kan ikke bare stikke innom, man kommer oftest kjørende og det er ingen plass å stå parkert når man skal se til disse eldre som trenger tilsyn.

Politikerne som vil ha få parkeringsplasser må huske på at en dag blir de også gamle.

Barna til de eldre er gjerne i full jobb, de har egne barn og mye aktivitet som følger med det å ha barn. De havner i det som kalles tidsklemma. Å besøke mor/far eller besteforeldre må planlegges. Dyrt kan det også bli. Å parkere er ikke gratis og på toppen av dette må du gjerne betale bompenger.

Familiene er ofte spredd omkring i distriktet. Man kan også risikere at man selv er i 70-årene og har egne helseproblemer, i tillegg skal man ta vare på gamle foreldre. Å ha flere parkeringsplasser, slik jeg ser det, kan umulig kollidere med det grønne skiftet.

Biler slipper ut lite nå

De fleste kjører elbiler med null utslipp. Bensinbiler og dieselbiler har også lite utslipp. Det sies at det skal sykles. De som vil sykle, gjør det. Fin trening fram og tilbake til jobb. Kommer man til skjells år og alder, kan man bare drømme om å komme seg på sykkel. Da skal man være lykkelig om man klarer å komme seg ut av døren og kravle seg inn på en buss.

Politikerne i dag er oftest mellom 30 og 60 år, men jeg kan fortelle at årene kommer fort. Snart så sitter noen av dere med skjegget i postkassen, og lurer på hva dere tenkte på den gangen dere bestemte dere for å ha få eller ingen parkeringsplasser. Dere oppdager at dere er fange i egne hjem. Det er ingen skam å snu. Hvis det blir behov for et Ensomhetsparti, da har politikerne sviktet helt. Og hva med å gjøre søndagene til familienes dag? Null parkeringsavgift eller bompenger.

Publisert:

Publisert: 9. oktober 2025 15:37

Read Entire Article